Przyznaniem nagrody marszałka zakończono festiwal Kontakt

Za nami 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt 2023. Nagrodę Główną Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, którą wręczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, zdobył spektakl „1989” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Gala zamknięcia festiwalu odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki.

Festiwal zakończył się 7 czerwca trzema spektaklami: „Miła robótka”, „Ćwiczenia stylistyczne” oraz „Bracia”. Przez osiem dni Festiwalu zobaczyć można było 15 spektakli z Grecji, Włoch, Litwy, Rumunii i Polski. Wydarzeniu towarzyszyły spotkania młodych twórców kultury z utalentowanymi i uznanymi reżyserami. Wydarzeniem towarzyszącym były targi kultury, które promowały sektor kultury z regionu kujawsko-pomorskiego.

Międzynarodowe jury Festiwalu w składzie Brigita Silina (Łotwa), Thomas Irmer (Niemcy), Ibrahim Spahić (Bośnia i Hercegowina) po obejrzeniu 13 spektakli przyznało nagrody w pięciu kategoriach oraz dwa wyróżnienia. Reżyserem spektaklu „1989”, wyróżnionego Nagrodą Marszałka jest Katarzyna Szyngiera, pomysł Marcin Napiórkowski, muzyka Andrzej „Webber” Miłosz. Nagrodzony spektakl opowiada o upadku komunizmu oczami historycznych rodzin Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów.

Pozostałe nagrody przyznano w kategoriach: najciekawsza osobowość festiwalu  dla Jakuba Skrzywanka z Teatru Polskiego w Poznaniu, nagroda dla najlepszego aktora dla Dimitrisa Papaioannou z Dimitris Papaioannou w Atenach, nagroda dla najlepszej aktorki dla Karoliny Adamczyk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie oraz Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Nagroda ZASP im. Zdzisława Maklakiewicza za najlepszy epizod aktorski dla Velera Dellakezy za rolę w przedstawieniu „Bros” z Societas w Cesenie. Wyróżniono też aktorów Błażeja Stencela z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz Katarzynę Herman z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Wydarzenie współfinansowane ze środków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego oraz z funduszy europejskich.

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Festiwal Kontakt 2023, fot. Wojtek Szabelski