„Recepta na (Nie)zwyczajną Świętość” przyniosła wygraną uczennicy nakielskiej „Dwójki”

28 maja minęła 39 rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia. Prymas Wyszyński był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym, ale i mężem stanu, autorytetem moralnym, duchowym współtwórcą przemian społecznych, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce.

Szkoły imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, od roku przygotowują się do wielkiej uroczystości beatyfikacyjnej Sługi Bożego. Tak też działo się w nakielskiej „Dwójce”. Dzieci między innymi brały udział w konkursach poświęconych patronowi szkoły. Jednym z nich był Ogólnopolski Konkurs Literacko – Plastyczny Stefan Kardynał Wyszyński – Prymas Tysiąclecia naszym Patronem „(Nie) Zwyczajna Świętość”. Jego organizatorzy to Szkoła Podstawowa nr 50 im. Kard. St. Wyszyńskiego w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”. Prace konkursowe zarówno plastyczne, jak i literackie, dotyczyły jednego z czterech tematów konkursowych:                                      1. „W każdych warunkach można osiągnąć świętość”. Rozwiń myśl Prymasa, powołując się na przykłady z Jego życia, życia innych ludzi, przykłady z literatury oraz historii, a także własne doświadczenie.

2. „Taki duży, taki mały może świętym być…”(Zespół Arka Noego). Moja recepta na (nie)zwyczajną świętość realizującą się każdego dnia.                                                     3. Moje spotkanie ze świętym. Czy życie błogosławionych i świętych może stać się drogowskazem dla współczesnego człowieka?

4. „Świętość, która realizowała się pośród nas” Świadectwo przyjaźni dwóch wielkich Polaków i ludzi Kościoła, Świętego Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego.

Koordynator szkolny tego konkursu, pani Kasia Dobosz zaprosiła do jego udziału zarówno swoich wolontariuszy Koła Caritas, jak i uczniów klas I – 8. Na zaproszenie odpowiedziało 10 uczniów, którzy w większości wybrali kategorię plastyczną:

Kornelia Piotrowska klasa 1c

Karolina Jasińska klasa 2b

Wiktor Kłonczyński klasa 2b

Malwina Wiśniewska klasa 2c

Zuzanna Gondek klasa 5d

Igor Zieliński klasa 5d

Darek Musiał klasa 6a

Aleksandra Sykora klasa 6b

Na konkurs zostały również wysłane 2 prace literackie: uczennicy klasy 3c Mai Dobosz oraz ucznia klasy 5b Klaudiusza Sobczaka. Wolontariusze swoją poezję oparli na temacie drugim i czwartym.

Wielkim i radosnym dniem, okazał się czwartek 28 maja 2020 roku w rocznicę śmierci naszego patrona szkoły, kiedy w ogłoszonych wynikach okazało się, że uczennica klasy 3c   Maja Dobosz zajęła I miejsce w kategorii literackiej.

W konkursie udział wzięło aż 13 województw. Prac nadesłanych też było sporo, bo 140 prac plastycznych, 118 prac literackich i 26 w kategorii lapbook i komiks. Przyznano aż 50 nagród i 52 wyróżnienia, dlatego jest to tym bardziej wielki sukces naszej uczennicy, że znalazła się w gronie zwycięzców. Nie jest to jednak pierwsze zwycięstwo Mai na polu literackim. Dziewczynka na swoim koncie ma już inne prace, wyróżnione w konkursach ogólnopolskich i publikowane w książkach i prasie.

Gratulacje dla zwyciężczyni, wielkie podziękowania dla uczniów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i wzięli udział w konkursie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na datę beatyfikacji naszego patrona.

Poniżej nagrodzona praca

„Recepta na (Nie)Zwyczajną Świętość”

Duży, mały, gruby, chudy, Świętym może być.

Świętym? Ale co to znaczy?

Co więc robić, żeby w niebie żyć?

Na początku jestem drogi, bo zaledwie 9 lat mam,

ale w Caritasu weszłam szeregi,

dlatego jako wolontariusz swoją receptę wam dam.

Porada pierwsza i najważniejsza

by w niebie wśród Świętych na wieki być,

to poznać Jezusa i Jego naukę

i każdego dnia według niej żyć.

Potrzeba także szczerej modlitwy,

za siebie, rodzinę, bliźniego swego,

bo tylko z „pełnymi akumulatorami”

możesz być darem dla drugiego.

A kiedy właściwa formacja w nas,

wtedy na akcję przychodzi czas.

Gdziekolwiek jesteś  miej uśmiech na twarzy,

bo każdy Święty chodzi uśmiechnięty.

Zarażaj dobrocią i życzliwością

 i tak jak Miłosierny Samarytanin,

każdego traktuj z miłością.

Podziel się kanapką, pomóż w lekcjach odrabianiu,

a z dnia na dzień będziesz „Mistrzem w pomaganiu”.

Wiedz, że Bóg nie zapyta na koniec życia:

„czy tu na ziemi bogactwa miałeś?”

Dla Niego jedno będzie istotne,

czy i w jaki sposób bliźniemu pomagałeś.

To moja recepta, prosta, dla każdego,

na (NIE)ZWYCZAJNĄ ŚWIĘTOŚĆ koleżanko, kolego.

Maja Dobosz

materiał: Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią