Relacja z Gwiazdkowego Turnieju Szachowego FIDE w Kcyni – 16.12.2023 r.

W sobotę 16 grudnia 2023 r. o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego, odbył się „Gwiazdkowy Turniej Szachowy FIDE”, w którym wystartowało łącznie 36 zawodników. Szachiści przyjechali na zawody z różnych zakątków regionu czy Polski, a najdalszą drogę do przebycia mieli zapaleńcy z Gdańska. Poza tym w Kcyni grali zawodnicy z Bydgoszczy, Szubina, Sępólna Krajeńskiego, Nakła nad Notecią, Wągrowca, Koronowa, Poznania, Gniezna, Grudziądza, Trzemeszna, Łochowa i oczywiście z Kcyni. Turniej zorganizowało Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni, któremu partnerowała wspomniana powyżej szkoła. Nad całością czuwał sędzia główny FIDE Arbiter Jarosław Wiśniewski.

Zmagania toczyły się na dystansie 9  rund z czasem 15 minut na partię dla zawodnika. Wszyscy uczestnicy grali w jednej grupie, natomiast klasyfikacja końcowa obejmowała podział na juniorów do lat 14, 18 i najlepsza kobietę. Zawody otworzyła Kierownik GCKiB pani Renata Gaj-Kowalska, Kierownik Referatu Edukacji, Promocji Sportu i Kultury Rafał Woźniak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni Aleksandra Doiczman. Podczas rozpoczęcia wspomniano, że dzisiejszy turniej, to kolejne zawody w Kcyni, organizowane z powodzeniem od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Mnie z kolei jest bardzo miło, że wiele z nich mogłem współorganizować i sędziować. Na sali obecny był też jeden z głównych niegdyś organizatorów zawodów i życia szachowego w Kcyni pan Stanisław Pilarski, który do dzisiaj z zapałem obserwuje zmagania szachistów w swoim mieście.

Same zawody przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, niemal już świątecznej, co dało się odczuć pomiędzy rundami. Charakterystycznym dla tych zawodów był fakt, że ton zmaganiom nadawali głównie młodzi zawodnicy, którzy posiadają już spore doświadczenie. Potwierdza to też tabela końcowa i szereg niespodziewanych rozstrzygnięć. Zwycięstwo w zawodach decydowało się do samego końca, a o triumfie Wojciecha Putlaka (UKS „Wda” Lipusz) nad Mikołajem Włochem (BKS Chemik Bydgoszcz), którzy obaj zgromadzili po 8 punktów – zadecydowała punktacja pomocnicza. Trzecie miejsce zdobył Bartosz Przybylski (BKS Chemik Bydgoszcz).

Najlepszą kobietą została mieszkająca w Kcyni Julia Rocławska (BKS Chemik Bydgoszcz), która o pół punktu wyprzedziła koleżankę klubową Adę Urbańską. Najmłodszym zawodnikiem turnieju była Weronika Borowska z Łochowa, a najstarszym uczestnikiem Henryk Dobrowolski (UKS „Wda” Lipusz), których dzieli różnica wieku lat 73. W zawodach zastosowano też klasyfikacje dodatkowe:

Juniorzy do lat 14:

  1. Jakub Gręda (LUKS Feniks Mrocza).
  2. Aleksander Zach (UKS Rotmistrz Grudziądz).
  3. Stanisław Stosik (MLKS Krajna Sępólno Kraj.).

Juniorzy do lat 18:

  1. Bartosz Przybylski (BKS Chemik Bydgoszcz).
  2. Jakub Makarewicz (UKS „Szachowa Dwójka” Szubin) – mieszkaniec Kcyni.
  3. Kacper Roj (LKS „Chrobry” Gniezno).

Podsumowania turnieju dokonał Sędzia Główny Jarosław Wiśniewski, który wspomniał też wielkiego przyjaciela szachów w Kcyni, zmarłego w tym roku Burmistrza Kcyni Marka Szarugę. Na zakończeniu zawodów obecny był również Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni – Jan Kurant, który był po wrażeniem organizacji zawodów oraz sportowej rywalizacji przy szachownicach, szczególnie wśród tych najmłodszych. Za zajęte miejsca zawodnicy otrzymali puchary, nagrody finansowe, rzeczowe (w zależności od zajętych miejsc) i jak przystało na tytuł zawodów „Gwiazdkowy Turniej Szachowy” każdy szachista wyjechał z Kcyni z jakąś nagrodą czy upominkiem.

Kolejne zawody w Kcyni – z pewnością po nowym roku. Również od nowego roku – Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowejw Kcyni planuje reaktywować naukę gry w szachy wśród dzieci i młodzieży. Szczegóły niebawem.

Klasyfikacja końcowa, szczegóły i wyniki zawodów, dostępne są na serwisie turniejowym chessmanager:

https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/6153037878394880

 

Jarosław Wiśniewski