Relacja z „I Bydgoskiego Festiwalu Szachowego Szachów Kobiecych”

W dniach 12-13 grudnia 2020 r. na terenie Kompleksu Sportowego „ZAWISZA” w Bydgoszczy odbył się „I Bydgoski Festiwal Szachów Kobiecych”. W ramach imprezy rozegrano Otwarty Turniej Szachów Błyskawicznych Kobiet (sobota 12.12.2020 r.) oraz Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach Błyskawicznych (13.12.2020 r.). Tym samym, dzięki tej imprezie, Bydgoszcz wróciła na szachową mapę Polski i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu, bo jak wiemy w przeszłości różnie z tym bywało.

Organizacja tak dużej i prestiżowej imprezy wymaga współdziałania wielu czynników czy ludzi, aczkolwiek głównym organizatorem Festiwalu i zarazem jego Dyrektorem był Prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. Sam oczywiście niewiele by wskórał, gdyby nie ogromna pomoc Polskiego Związku Szachowego, a szczególnie Prezesa Radosława Jedynaka oraz Wiceprezesa Macieja Cybulskiego, który wcielił się w rolę sędziego głównego zawodów. Panowie spisali się na medal i nie oczekiwali za to Oskara, chyba, że Oskar uśmiechnie się do nich sam. Orkiestra, która grała na tym bydgoskim Titanicu była znacznie liczniejsza, o czym napiszę poniżej.

Jako organizatorzy zadbaliśmy o godziwe warunki finansowe i pobytowe, szczególnie dla zawodniczej będących w Kadrze Narodowej PZSzach. Sala gry, dojazd do niej oraz warunki do współzawodnictwa szachowego, były na najwyższym poziomie, z zachowaniem wymaganych obostrzeń sanitarnych. Oprócz samych szachów, skusiliśmy Panie kilkoma atrakcjami około turniejowymi, takimi jak chociażby darmowy makijaż i stylizacja fryzur, połączone z sesją zdjęciową dla wszystkich chętnych. Dla tych młodszych zawodniczek, świętym gralem była możliwość zrobienia sobie zdjęcia czy autograf od najbardziej utytułowanych zawodniczek w Polsce.

W ten grudniowy weekend do bydgoskiego „ZAWISZY” przyjechały czołowe szachistki w kraju, takie jak chociażby arcymistrzynie GM Monika Soćko, IM Karina Cyfka, IM Klaudia Kulon, WGM Joanna Majdan, WGM Marta Bartel czy młodziutkie nadzieje polskich szachów: WIM Alicja Śliwicka, WIM Julia Antolak, WIM Anna Kubicka, WIM Anna Jakubowska, WIM Oliwia Kiołbasa. Były też inne zawodniczki Kadry Narodowej Juniorów oraz Nadziei Olimpijskich, co sprawiało, że obsada była bardzo mocna i trudno było upatrzeć murowaną faworytkę do sukcesów w jednym czy drugim turnieju. Tego trudnego zadania nie podjął się nawet wróżbita Maciej (Skrzątek).

Po koszu atrakcji dnia pierwszego, przystąpiono do zmagań sportowych przy szachownicach transmisyjnych, gdzie mniej więcej o godzinie 15.00 w sobotnie popołudnie wystartował Otwarty Turniej Blitza Kobiet. W turnieju tym zagrały 43 panie, a ich zmagania śledzić można było na żywo w Internecie, z soczystym i fachowym komentarzem Arcymistrza i Globtrotera Zbigniewa Parlezy, który powoli wygryza ze stacji CANAL + Tomasza Lorka. Blitz przebiegał na dystansie 11 rund z czasem 3’+2”. Oczywiście, że faworytkami były nasze kadrowiczki, chociaż i one nie ustrzegły się potknięć, a bynajmniej część z nich. Damska młodzież pukała o podium, niczym Najman w matę, więc zawirowania na czele tabeli były codziennością. Gdy nieco opadł bitewny kurz i sędziowie mogli w końcu napić się kawy, okazało się, że trzy zawodniczki uzyskały po 9 punktów w klasyfikacji końcowej Blitza. Reasumpcja jednak nie była potrzebna, ponieważ w przeciwieństwie do sali plenarnej Sejmu, program Chessmanager przydziela punkty pomocnicze i tak zwyciężczynią Blitza została IM Klaudia Kulon (LKS „Wrzos” Międzyborów) przed IM Kariną Cyfka (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) oraz WGM Joanna Majdan (Wieża Pęgów). Ich dominacja była dość zauważalna, ponieważ kolejne zawodniczki miały stratę do podium, wynoszącą około 1,5 – 2 pkt. Triumfatorki otrzymały piękne puchary, nagrody finansowe, rzeczowe (zestawy kosmetyków dr Irena Eris oraz produkty spożywcze firmy MOKATE). Z kujawsko-pomorskich szachistek najlepiej wypadła WIM Alicja Śliwicka (UKS OPP Toruń), która z dorobkiem 6,5 pkt. zajęła 9 miejsce.

Niedziela, 13 grudnia 2020 roku, przyniosła nam ostre zmagania w ramach Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich. Tutaj lista startowa zamknęła się udziałem 53 szachistek w różnym wieku, które dotarły do Bydgoszczy z różnych zakątków Polski. Niestety, z uwagi na fakt, że Mistrzostwa Polski zamknięte są tylko do zawodniczek posiadających polskie obywatelstwo, w turnieju nie wystartowała Beth Harmon. Była za to ponownie Soćko, Cyfka, Kulon, Majdan, Bartel oraz większość polskich kadrowiczek.

Na ceremonii otwarcia Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich obecny był Prezes Polskiego Związku Szachowego GM Radosław Jedynak, Sekretarz Generalny PZSzach Krystian Kuźmicz, Wiceprezes PZSzach oraz Sędzia Główny IA Maciej Cybulski. Gościem specjalnym był członek honorowy PZSzach Ulrich Jahr. Ponadto          w trakcie zawodów zaszczyciły nas swoją obecnością legendy polskich szachów kobiecych WGM Agnieszka Brustman oraz IM Małgorzata Wiese-Jóźwiak. Bardzo miłym akcentem było wręczenie przez Prezesa Radosława Jedynaka, złotej odznaki PZSzach – Prezesowi KPZSzach Jarosławowi Wiśniewskiemu, za wieloletnią działalność na rzecz szachów.

Po części oficjalnej, pięknym akcencie muzycznym autorstwa k+ Anny Mackiewicz z Brodnicy, wymianie uprzejmości, pozdrowień i pochwał za organizację mistrzostw, przystąpiono do rywalizacji przy szachownicach. Zmagania przebiegły więc na dystansie 9 rund z czasem 10’+5” na partię dla zawodniczki. Hieronim Przybył, reżyserując „Rzeczpospolitą Babską” nie przewidziałby takiego obrotu wydarzeń, jakie miały miejsce podczas kobiecych zmagań przy szachownicach w Kompleksie Sportowym ZAWISZA w Bydgoszczy.

Niczym Iga Światek w Roland Garos 2020, od zwycięstwa do zwycięstwa kroczyła GM Monika Soćko, wygrywając pierwsze 6 partii z rzędu. Do 4 rundy towarzyszyła jej IM Karina Cyfka, która w 5 rundzie, w bezpośrednim starciu musiała uznać wyższość zawodniczki z KSz Hetman Katowice. Mały falstart zanotowała IM Klaudia Kulon, która niespodziewanie w 2 rundzie uległa FM Liwii Jarockiej z KSz Hetmana Katowice. Nawiasem pisząc, młoda zawodniczka z Katowic w 3 rundzie pokonała inną arcymistrzynię WGM Martę Bartel, stając się czarnym koniem zawodów. Niestety kolejne 2 partie przegrała i przestała się liczyć w walce o podium. Gorsze chwile zaczęła przeżywać  GM Monika Soćko, która zremisowała partię 7, 8 a 9 przegrała z IM Klaudią Kulon i zrobiło się gorąco, niczym w warszawskim salonie EMPIK po przemarszu Narodowców. Dzięki temu IM Klaudia Kulon, również wpisała się na listę zawodniczek z dorobkiem 7 punktów, obok wspomnianej powyżej GM Moniki Soćko, IM Kariny Cyfka oraz WGM Marty Bartel. Tutaj również sprawy w swoje ręce wziął pan Bucholz, przez co podium przedstawiało się w następujący sposób:

  1. GM Monika SOĆKO (KSz Hetman Katowice) – 7 pkt. (Bch1 49,5).
  2. IM Karina CYFKA (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – 7 pkt. (Bch1 49,0).
  3. IM Klaudia KULON (LKS „Wrzos” Międzyborów) – 7 pkt. (Bch1 46,5).

(…) 4.  WGM Marta BARTEL (Biały Król Wisznia Mała) – 7 pkt. (Bch1 45,5).

Szczegółowe wyniki zarówno turnieju Blitza jak i Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich można prześledzić: https://www.chessmanager.com/…/5652006293209088/results/9

Jak widać różnice były naprawdę minimalne, co pokazuje jak wysoki i wyrównany był poziom Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich, tym bardziej, że 3 kolejne zawodniczki zdobyły 6,5 pkt. Z kujawsko-pomorskich szachistek, tym razem najwyżej uplasowała się k+ Anna Mackiewicz (AZS UMK Toruń), co było swojego rodzaju miłą niespodzianką i dowodzi, że muzyka dodaje skrzydeł.

Triumfatorki oraz zawodniczki do 20 miejsca w klasyfikacji końcowej, otrzymały nagrody finansowe, rzeczowe, piękne kwiaty, puchary, medale czy aranżacje świąteczne. Wszystkie panie zabrały ze sobą również cenne doświadczenia, miłe wspomnienia i postanowienia, że kiedyś jeszcze zawitają do Bydgoszczy.

Na zakończenie zgodnie z obietnicą chciałem ogromnie podziękować mojej orkiestrze dobrych ludzi, którzy wsparli mnie w organizacji „I Bydgoskiego Festiwalu Szachów Kobiecych” oraz partnerom imprezy, sponsorom.

Wielki podziękowania dla Polskiego Związku Szachowego z Prezesem GM Radosławem Jedynakiem na czele, jego Wiceprezesem IA Maciejem Cybulskim oraz dobrym duchem Biura PZszach Beatą Kowalewską. Dziękuję Sekretarzowi PZSzach Krystianowi Kuźmiczowi, za przybycie na Mistrzostwa i dobre słowo o ich organizacji.

Nie było by tak fajnych zawodów gdyby nie wsparcie:

Totalizator Sportowy Lotto,

– Firma MOKATE,

– Firma dr Irena Eris,

– M Broker Ubezpieczeniowy Sp. z o.o., (szczególnie dobre serce Prezesa Krzysztofa Sosnowskiego),

– P.W. MAT-BUD Sp. z o.o. sp.k. i Fundacja Pomagajmy Razem Jacka Rutkowskiego,

– Metro House Sp. z o.o. z Bydgoszczy,

– Firma Budowlana JARBET z Nakła nad Notecią, mojego wieloletniego przyjaciela Krzysztofa Kowalczuka,

Studio Stylizacji i Urody Jolanty MADAJ z Nakła nad Notecią,

Kwiaciarnia EMI Flower z Występu (wspaniałe bukiety kwiatowe i aranżacje świąteczne),

P.W. VOLT z Występu Kacpra Dziejaka, który opanował wspaniałe efekty świetlne i dźwiękowe podczas Festiwalu (polecam chłopaków na przyszłość).

Spółka Nakielski Sport Sp. z o.o. na czele z Panią Prezes Anną Mrozek oraz Beatą Pikuła i Maciejem Łuczak.

– Rewelacyjna oprawa promocyjna, graficzna powstała dzięki wielkiemu pasjonatowi sportu szachowego Krystianowi JANIKOWI.

– Wielkie dzięki za piękną oprawę fotograficzną kieruję do Roberta Młotkowskiego

Oczywiście za wielkimi czynami stoją też wspaniali ludzie bez, których nie dałbym rady zorganizować i przeprowadzić tych Mistrzostw i Festiwalu. Dziękuję zatem ogromnie za wsparcie dla Kamili Urbańskiej (Kierownik Biura Zawodów) oraz Mikołajowi Włochowi (Sędzia Rundowy), którzy trwali ze mną na tym statku od początku do końca. Wielkie dzięki dla Anny Mackiewicz za przepiękną grę na skrzypcach, podczas otwarcia Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach Szybkich.

Przeduże i wielkie podziękowania kieruję do mojej żony Emilii Wiśniewskiej, która również pomogła mi w tym projekcie, dzięki czemu na Festiwalu zrobiło się jeszcze bardziej kolorowo i kwieciście. Dziękuję również synowi Wiktorowi, za czynną pomoc i dobre słowo podczas tej wspaniałej imprezy. Do rodzinnego kompletu oczywiście dołączyła córka, Weronika Wiśniewska, która wykonywała stylizację makijażu uczestniczkom Festiwalu

Ekstra gorące i wielkie dzięki dla Ani, Karola, Kacpra Kacprzak, Filipa Urbańskiego za pomoc w „walce ze sprzętem”, układaniem sali czy sprzątaniem po zawodach. Są to może nieskomplikowane czynności, ale Wasz gest pomocy jest dla mnie bezcenny, tym bardziej, że nie każdego na taki gest było stać. Mega wsparcie popłynęło też od Naszej księgowej Marii Beutler, za ogarniecie strony finansowej Mistrzostw.

Summa summarum dziękuję ogromnie wszystkim zawodniczkom, które przyjechały do Bydgoszczy i wzięły udział w Festiwalu oraz Mistrzostwach. Bez Was, to by się oczywiście nie udało. Udowodniłyście, że to nie miejsca są magiczne, a ludzie, którzy je nawiedzają i tworzą niezapomnianą atmosferę. Byłyście przesympatyczne, przeurocze, a rozmowy kuluarowe z częścią z Was na długo zapadną mi w pamięci. Wspaniale zachowały się nasze arcymistrzynie, które cierpliwie fotografowały się z młodymi fankami oraz rozdawały autografy. Wagon pozytywnych wibracji przywiozły Panie z Fundacji „Szalony Krasnolud”, za co z całego serca dziękuję i pozdrawiam wesołą ekipę.

Szczegółowe wyniki tutaj:

https://www.chessmanager.com/…/5652006293209088/results/9

Galeria zdjęć z Bydgoskiego Festiwalu Szachów Kobiecych, autorstwa Roberta Młotkowskiego, dostępna jest tutaj:

https://photos.app.goo.gl/Dghd1j37e7ftwHeu7

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach szachowych.

P.S. Osobne podziękowania dla obsługi Hotelu ZAWISZA w Bydgoszczy oraz Bydgoskie Centrum Sportu, a szczególnie pan Zbigniew Marszałek.

Jeżeli ktoś poczuł się urażony moim sposobem zrelacjonowania powyższych wydarzeń, to przepraszam, ale tak już mam … nie cierpię nudy i rutyny …

… zawsze możecie napisać swoją relację …

… Pozdrawiam…

Jarosław Wiśniewski