Remigiusz Kuźmiński, artysta-muzyk rodem z Pałuk

Remigiusz Kuźmiński to absolwent Akademii Muzycznej imienia Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie wokalistyki jazzowej profesor Joanny Żółkoś – Zagdańskiej oraz wokalistyki klasycznej profesora Krzysztofa Szydzisza, a także w klasie dyrygentury jazzowej profesora Andrzeja Zubka oraz dyrygentury klasycznej profesor Moniki Wilkiewicz i profesora Radosława Wilkiewicza. Pięcioletnie dzienne muzyczne studia magisterskie ukończył w czerwcu 2007 roku. Obronił pracę magisterską i koncert dyplomowy na ocenę bardzo dobrą oraz uzyskał wyższe wykształcenie muzyczne jako dyplomowany artysta-muzyk, wokalista i dyrygent z tytułem magistra sztuki. Otrzymał także pełne kwalifikacje pedagogiczne. Jest również absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia imienia Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu w klasie wokalistyki klasycznej profesora Janusza Ratajczaka i profesor Małgorzaty Ratajczak oraz Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Inowrocławiu, które ukończył maturą.

Posiada głos szkolony o barwie i skali tenora lirycznego. W swojej technice wykonawczej łączy emisję głosu jazzową z klasyczną, co ściśle związane jest z przebiegiem jego edukacji. Muzyk zadebiutował na scenie w wieku sześciu lat i od tamtej pory nie rozstaje się ze sceną. Sztuka muzyczna to jego powołanie oraz zawodowa profesja. Czynnie koncertuje na terenie całego kraju oraz komponuje muzykę i pisze teksty do własnych utworów. Ma na swoim koncie wydane albumy płytowe, single oraz teledyski. Wykonuje wysokiej klasy repertuar muzyki około jazzowej i około klasycznej typu pop-jazz, soul, funky, rhythm and blues, musical, pop-opera, gospel, filmowa, literacka i aktorska.

Artysta urodził się 1 maja 1981 roku w Szubinie na Pałukach. Przez pierwsze lata swojego życia wychowywał się w Zalesiu Barcińskim, gdzie mieszkał wraz ze swoją mamą Bożeną, tatą Włodzimierzem, siostrą Aleksandrą oraz dziadkami Stefanią i Franciszkiem Robaczewskimi. Pochodzi z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, w której jako jedyny posiada wyższe wykształcenie muzyczne. Jego pradziadek Stefan Kopydłowski pochodzący z Zalesia Barcińskiego był założycielem i jednym z pierwszych dyrygentów prowadzących Orkiestrę Dętą w Wapiennie. Walczył w Powstaniu Wielkopolskim i zginął podczas II wojny światowej. Siostra artysty śpiewała w chórze a ojciec jest instrumentalistą. Uzdolnienia muzycznie wykazuje także jego siostrzenica – chrześniaczka Zuzia oraz wielu innych krewnych zarówno ze strony rodzinnej mamy, jak i taty.

Pałuki i Gmina Barcin są bardzo ważne w życiu Remigiusza Kuźmińskiego. Towarzyszą mu zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Na Pałukach do dzisiaj zamieszkuje jego bliska rodzina oraz przyjaciele, których odwiedza. Jako nastolatek spędzał każde wakacje na barcińskim osiedlu oraz w swoim ukochanym Zalesiu Barcińskim. Wraz z rodzicami, siostrą, dziadkami, ciocią (matką chrzestną), wujkiem i kuzynkami, podróżował po Pałukach zachwycając się ich urokiem.

Muzyk zajmuje się na co dzień zawodową pracą artystyczną koncertując po całej Polsce, ale bardzo chętnie przyjmuje także propozycje koncertów w naszym regionie. Do tej pory wielokrotnie występował m.in. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, gdzie odbył się także jego Benefis 10-Lecia Pracy Artystycznej, a także w Żninie, Łabiszynie, Rogowie, Lubostroniu, Jabłówku, Gościeszynie, Słaboszewku, Janowcu Wielkopolskim, Sadłogoszczy, Złotowie, Mamliczu, Młodocinie, Krotoszynie i Wolicach. Niejednokrotnie udzielał wywiadów dla Radia Żnin FM, Radia Wągrowiec oraz Radia Nakło. Jego nagrania przez wiele tygodni znajdowały się na pierwszym miejscu listy przebojów żnińskiej rozgłośni.

Mieszańcy naszego regionu najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będą mieli okazję posłuchać głosu Remigiusza na żywo podczas jednego z koncertów, który zostanie zorganizowany w Szubinie. Szczegółów na razie nie możemy zdradzić.

Remigiusz Kuźmiński koncertuje głównie jako wokalista solowy (tenor), ale bardzo ceni sobie również współpracę sceniczną z sopranistką Darią Wójcik oraz akompaniującymi na fortepianie Adrianą Wdziękońską i Izabelą Wojciechowską.

Obok Pałuk i Gminy Barcin ważne miejsce w jego sercu zajmuje także Bydgoszcz. Nieprzerwanie od czasów studiów związany jest ze środowiskiem bydgoskiej kultury i sztuki. Tam znajduje się jego Wytwórnia Nagraniowa MG Studio prowadzona pod kierownictwem Marcina Grzelli. W Bydgoszczy nie tylko nagrywa, ale także ćwiczy, odbywa próby, koncertuje, współpracuje z różnymi instytucjami kultury, a także spotyka się ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi na niwie zawodowej i prywatnej. W Bydgoszczy spędza również wolny czas spacerując po wielu zakątkach tego miasta.

Twórczość autorska Remigiusza Kuźmińskiego oraz covery w jego autorskich aranżacjach i interpretacjach, jak dotąd zostały wydane na trzech płytach solowych, jednej płycie duetowej nagranej wraz z Darią Wójcik oraz jednej płycie typu „składanka”. Możemy ich w całości posłuchać na oficjalnej stronie artysty www.remigiuszkuzminski.pl oraz na połączonym z tą stroną oficjalnym kanale YouTube.

itv szubin (mm)