Robisz zakupy przez Internet – bądź ostrożny

Panująca sytuacja epidemiczna i związane z nią zalecenia powodują, że wiele osób korzysta z możliwości zrobienia zakupów przez Internet. Forma ta jest wygodna i pomocna w zaistniałej sytuacji, jednak kupujący pamiętać muszą o bezpieczeństwie.

Panująca w kraju sytuacja powoduje, że wiele osób decyduje się na zakupy za pośrednictwem sieci. Jak najbardziej jest to forma wskazana, jednak pamiętajmy, że Internet wykorzystują również ludzie nieuczciwi. W każdym przypadku warto sprawdzać rzetelność sprzedawcy i wybierać opcję płatności przy odbiorze. Tylko w ostatnich dniach policjanci powiatu nakielskiego przyjęli zgłoszenia od trzech osób, do których zamówiony towar pomimo wpłaconych pieniędzy nie dotarł, dlatego funkcjonariusze apelują o rozsądek podczas zawierania tego typu transakcji.  

Policjanci radzą, aby uważać na tzw.: „super okazje”, sprawdzać wiarygodność sprzedawców i przede wszystkim płacić za towar dopiero przy jego odbiorze.

Gdy mimo zapłaty towar do Ciebie nie dotarł, prawdopodobnie padłeś ofiarą oszustwa. W takim przypadku jak najszybciej poinformuj administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.  

Zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję ze sprzedawcą i zgłoś powyższy fakt policji.

W chwili obecnej zaleca się zgłaszanie tego typu spraw drogą mailową pod adresem: dyzurny-naklo@bg.policja.gov.pl. Taka forma zgłoszenia z pewnością spowoduje nadanie biegu sprawie, a policjanci skontaktują się z nadawcą maila i podejmą niezbędne czynności.    

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer Prasowy KPP w Nakle nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne źródło: aleBank.pl