Runowo Kr.: Jak to mówią, co się odwlecze to nie uciecze… Edyta Herbuś w Nadleśnictwie

Wiosną Nadleśnictwo Runowo Kr. planowało zorganizować społeczną akcję sadzenia lasu, na terenach zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r., w której udział deklarowała Pani Edyta Herbuś. Niestety z powodu wirusa COVID-19 musieliśmy zmienić plany i akcja się nie odbyła.

Pani Edyta wraz z Przyjaciółmi, mimo wszystko postanowiła odwiedzić nasze nadleśnictwo i zrobić coś dobrego dla lasów i przyrody i w ten sposób zachęcić również innych do działania.

Przez ostatnie dwa dni sporo się u nas działo. Wspólnie z naszymi gośćmi pojechaliśmy na powierzchnię, która została odnowiona jesienią 2019 roku razem z lokalnym społeczeństwem. Przyjaciółka Pani Edyty, brała udział w tej akcji i mogła teraz zobaczyć jak rosną własnoręcznie posadzone młode dęby. Warto dodać, że firma DECODO sfinansowała również hektar tegorocznych wiosennych odnowień. Dziękujemy za ten wspaniały gest.

Co prawda odnowienia wiosenne już zakończyliśmy, ale z okazji Dnia Dziecka, razem z naszymi gośćmi posadziliśmy kilkadziesiąt młodych dębów. Wybraliśmy powierzchnię, która odnawia się naturalnie i wymaga jedynie drobnych uzupełnień. W czasie pracy dopisywała zarówno pogoda jak i dobry nastrój.

Nasze wspólne działania nie ograniczyły się jedynie do sadzenia lasu. Nasi goście chętnie uczestniczyli również w innych przedsięwzięciach. W ramach pomocy pszczołom i zwiększania bioróżnorodności, wspólnie posialiśmy łąkę kwietną oraz wykonaliśmy domek dla murarek. Pani Edyta przyłączyła się również do akcji sprzątania śmieci (niestety nadal znajdujemy je w lasach, w której udział brała Więcborska Drużyna Harcerska.

W krótkim czasie udało nam eis zrobić sporo dobrego dla przyrody. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za tą wizytę i pomoc w promowaniu dobrych zachowań. Zachęcamy do naśladowania.

Zdradzamy, że to dopiero początek naszych wspólnych działań, jeszcze będzie się działo.

źródło: Nadleśnictwo Runowo Krajeńskie (FB)