Sadki: Dożynki Krajeńskie

Tegoroczne święto plonów Gminy Sadki odbyło się w ostatnią niedzielę sierpnia (30.08). Gospodarzem DOŻYNEK KRAJEŃSKICH był Wójt Gminy Sadki Dariusz Gryniewicz oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sadki Andrzej Bilicki. Gośćmi uroczystości dożynkowych byli m.in. Poseł na Sejm Ewa Kozanecka, Radny Powiatu Edward Kominiak, ks. Aleksander Kozakowski, radni gminni, sołtysi, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych.

Uroczystość rozpoczęła się od Dziękczynnej Mszy Świętej w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach odprawionej przez ks.Witolda Korowajczyka i ks. Michała Damazyna. W trakcie mszy dziękowano za zebrane plony i szczęśliwe zakończenie żniw oraz poświęcono przyniesione wieńce i chleby dożynkowe.

Korowód dożynkowy został uformowany po Mszy Świętej przy kościele parafialnym, po czym przemaszerował na boisko sportowe w Sadkach, na którym odbyła się dalsza część uroczystości dożynkowych.

W części artystycznej wystąpiły Zespół Folklorystyczny „Sadkowianie” oraz „Jabłoneczka”, którzy zaprezentowali obrzęd  dożynkowy pt. „Dożynki Krajeńskie”.

Ważnym momentem było przekazania przez starostów dożynkowych Renatę Mierwę i Rafała Michalika wieńca i chleba dożynkowego na ręce Wójta Gminy Sadki Dariusza Gryniewicza.

Słowa podziękowania i życzenia wszystkim pracującym na roli złożył Wójt Dariusz Gryniewicz, Poseł na Sejm Ewa Kozanecka i Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sadki Andrzej Bilicki.

Podczas uroczystości dożynkowych rozstrzygnięto konkursy na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” oraz „Najpiękniejszy chleb dożynkowy”. Jury w składzie: Anna Sergott – przewodnicząca, Lidia Bembnista, Magdalena Kubińska, Justyna Leppert-Garczewska oceniło wieńce i chleby przyznając następujące miejsca:

Konkurs „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy”

I miejsce Sołectwo Radzicz

II miejsce KGW Sadki

III miejsce Sołectwo Mrozowo

Konkurs „Najpiękniejszy Chleb Dożynkowy”

I miejsce Sołectwo Dębowo

II miejsce Sołectwo Samostrzel

III miejsce Sołectwo Liszkówko

Laureatom, jak i wszystkim uczestnikom obu konkursów Wójt Gminy Sadki Dariusz Gryniewicz i Poseł na Sejm Ewa Kozanecka wręczyli okolicznościowe dyplomy i nagrody.

Dla wszystkich uczestników święta plonów czekał darmowy posiłek.

Konferansjerkę podczas Dożynek Krajeńskich prowadziła Dyrektor GOK Iwona Biniak.

Organizatorami  uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach i Gmina Sadki.

Dożynki Krajeńskie odbyły się w ramach projektu „Krajną oczarowani”. Wydarzenie to zostało poprzedzone licznymi warsztatami m.in. odbyły się warsztaty z tworzenia wieńca dożynkowego, warsztaty haftu krajeńskiego, warsztaty wypieku tradycyjnego chleba dożynkowego oraz seminarium pn. „Tradycyjne Dożynki Krajeńskie”. Celem projektu jest przypomnienie i odtworzenie tradycyjnych zwyczajów związanych z dożynkami krainy historycznej „Krajny”, obecnie należącej do województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Tegoroczne uroczystości zostały przeprowadzone według procedur bezpieczeństwa zaakceptowanych przez Sanepid.

Gminny Ośrodek Kultury w Sadkach