Na dzisiejszym posiedzeniu sejmik województwa zatwierdził wsparcie finansowe dla dotkniętych powodzią województw dolnośląskiego i opolskiego. Jednogłośnie przyjął też stanowisko, w którym uczcił pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.
„Męczeńska śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki nie była daremna. (…) Ostatecznie bowiem prawda zawsze zatriumfuje nad kłamstwem, nadzieja przezwycięży zwątpienie, a życie pokona śmierć” – czytamy w stanowisku przyjętym z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego. Gospodarz województwa zapowiedział bogate obchody 40. rocznicy śmierci kapłana podkreślając, że udział w nich „to najlepszy sposób uczczenia wielkiego Polaka”.
Pomoc finansowa dla dotkniętych katastrofalną w skutkach powodzią województw to akt naszej solidarności w powodzianami, żyjącymi obecnie w naprawdę trudnych warunkach. Regionom dolnośląskiemu i opolskiemu przekazujemy po 500 tys. złotych z przeznaczeniem na odbudowę infrastruktury komunikacyjnej (straty dotyczące tej infrastruktury władze obu regionów oszacowały na kilkaset milionów złotych), co jest podstawą do kolejnych kroków popowodziowej odbudowy.
Sejmik zatwierdził nowe stawki dotacji dla operatorów kolejowych obsługujących regionalne połączenia pasażerskie w Kujawsko-Pomorskiem. Zgodnie z umowami z Arrivą i Polregio stawki te podlegają corocznej waloryzacji opartej o aktualne wskaźniki inflacyjne. Uchwała stanowi o korekcie dopłat o średnio 4,5 proc. W wieloletniej prognozie finansowej województwa na dotowanie kolei w przyszłym roku zostały zawarowane środki w wysokości 174 mln złotych. Informację na temat sytuacji w regionalnym publicznym transporcie pasażerskim oraz polityki samorządu województwa w tej dziedzinie przedstawił dyrektor Departamentu Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Wiktor Plesiński.
Po intensywnej debacie sejmik przyjął uchwałę o planowanym połączeniu funkcjonujących obecnie trzech wojewódzkich ośrodków medycyny pracy – w Bydgoszczy, Włocławku i Toruniu – w jeden organizm. Efektem przyszłej fuzji będzie ujednolicenie i podwyższenie standardów świadczonych usług medycznych oraz obniżenie kosztów (według szacunków o 900 tys. złotych rocznie, co powinno zapewnić wszystkim trzem placówkom płynność finansową) przy niezmniejszonym poziomie zatrudnienia personelu medycznego i większej nawet dostępności świadczeń. Dzisiejsza decyzja sejmiku oznacza, że projekt właściwej uchwały o przyszłej fuzji zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym – będą go opiniować zrzeszające pracowników placówek organizacje związkowe.
Sejmik zatwierdził wsparcie finansowe dla samorządu Bydgoszczy z przeznaczeniem na uzupełnienie montażu finansowego budowy sali treningowej w kompleksie sportowym Zawisza (dwie kondygnacje, 10 tys. metrów kwadratowych powierzchni, hala lekkoatletyczna i hala strzelecka) oraz na organizację teatralnego Festiwalu Prapremier 2024. Wartość planowanych dotacji to odpowiednio 4,5 mln i 100 tys. złotych. Uchwalił też dotację dla parafii św. Jakuba Apostoła w Dąbrówce Królewskiej w powiecie grudziądzkim z przeznaczeniem na pilny remont dachu zabytkowego kościoła parafialnego.
Na początku sesji odbyła się ceremonia dekoracji marszałka Piotra Całbeckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP, przyznanym na wniosek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu. Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska odebrała z rąk prezesa bractwa Leszka Polaka pamiątkowy ryngraf.
Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Sesja sejmiku województwa, 30 września 2024, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga dla UMWKP