Senior z Nakła stracił oszczędności, bo uwierzył w dobre chęci osoby podającej się za urzędnika

Policja przypomina, aby być czujnym i uważać na wizyty nieznajomych. Niestety tej czujności zabrakło Seniorowi, któremu rzekomy urzędnik ratusza obiecał dotację unijną, po czym okradł 84-latka z oszczędności życia. Tylko ostrożność może nas uchronić przed działaniem tego typu oszustów.

Sytuacja miała miejsce wczoraj (22.01.20) w jednym z bloków na Osiedlu B. Chrobrego w Nakle. Do mieszkania 84-latka zapukał nieznajomy mężczyzna podający się za pracownika nakielskiego ratusza. Na uwiarygodnienie swojego miejsca zatrudnienia okazał legitymację, ale tak naprawdę nie wiadomo do końca co to był za dokument. Z całą pewnością jednak wiadomo, że mężczyzna, który przyszedł do Seniora nie był żadnym urzędnikiem tylko zwykłym oszustem i złodziejem.

Rzekomy urzędnik oświadczył 84-latkowi, że przyznana mu została dotacja unijna jednak, aby otrzymać gotówkę musi mieć swój wkład. Niestety pokrzywdzony uwierzył oszustowi, a na dowód tego, że ma pieniądze, wyszukał z szafy swoje oszczędności i pokazał je mężczyźnie. Złodziej kazał Seniorowi podpisać dokument o przyznanym dofinansowaniu, zabrał oszczędności 84-latka i wyszedł zapewniając, że niebawem wróci. Oczywiście tak się nie stało i pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa.

Jak ustalili policjanci ten sam mężczyzna pod legendą urzędnika ratusza próbował wejść także do innych mieszkań. Na szczęście nie został wpuszczony.

Z racji tego, że Seniorzy rzadko śledzą bieżące informacje policjanci proszą, aby członkowie rodzin rozmawiali z nimi o niebezpieczeństwach związanych z wizytami nieznajomych. Warto przestrzegać, by nie wpuszczali obcych do mieszkań, a już w ogóle nie pokazywali miejsc, gdzie gromadzą oszczędności. Trzeba też przypominać, że wizyty urzędników, przedstawicieli wodociągów, spółdzielni mieszkaniowych czy innych instytucji są zazwyczaj zapowiadane wcześniej, choćby na ogólnodostępnych tablicach ogłoszeń.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne