Silny i sprawny jak żołnierz

W miniony weekend odbyły się mistrzostwa WOT w Crossficie. O medale rywalizowało 120 zawodników z 19 jednostek z całej Polski. Kujawsko-pomorscy terytorialsi przywieźli 3 medale. 

To były pierwsze mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w Crossficie. Do zaciętej rywalizacji stanęło 120 zawodników, w tym drużyna z 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wrócili na Kujawy z trzema medalami.

– „To pierwsze w Polsce mistrzostwa WOT w crossficie. Wybrano symboliczny trening by zaktywizować żołnierzy do aktywności fizycznej, a jednocześnie pokazać jak wymagający jest to trening. Nasi żołnierze są w dobrej kondycji fizycznej, ale w tym wypadku ważne jest też to, co się dzieje w umyśle zawodnika. Jest takie hasło: tam gdzie kończy się fizyka zaczyna się psychika. To u zawodników widać. W obecnym czasie nie koniecznie żołnierz musi być aż tak sprawny, aby zrealizować zadania na współczesnym polu walki” – mówi płk Andrzej Głowacki, szef pionu szkolenia DWOT

Zawodnicy rozpoczynali rywalizację od biegu na dystansie 1600 m, następnie mieli do wykonania 100 podciągnięć, 200 pompek, 300 przysiadów. Na koniec czekał ich jeszcze bieg na 1600 m. Limit na wykonanie tych ćwiczeń to 1,5 godziny. Zawody realizowane na obiekcie MOSiR nad radomskim zalewem na Borkach, zgromadziły dużą publiczność.

– Crossfit to ćwiczenia ogólnorozwojowe łączące siłę z wytrzymałością. Podnoszą też ogólną sprawność i funkcjonalność organizmu. Ćwiczę od ponad 20 lat. Wcześniej dużo ćwiczeń siłowych i sportów walki. Aczkolwiek moda na crossfit dała mi nowe spojrzenie na trening ogólnorozwojowy. Jest to zdecydowanie zdrowa i dobra moda. Jest to alternatywa dla ćwiczeń siłowych, które mniej rozwijają ogólną funkcjonalność i wytrzymałość. Crossfit może uprawiać prawie każdy.”- powiedział mł.chor. Artur, który wrócił z zawodów ze srebrnym medalem.

Kpr.Artur zdobywca złotego medalu podsumował: „W życiu ważne jest, aby cokolwiek robić ze sobą. Założyć dres i dbać o swoją tężyznę fizyczną a tym samym psychiczną. Osobiście trenowałem wiele dyscyplin, od piłki nożnej, po biegi patrolowe, OSF. Wziąłem też udział w programie Ninja Warriors. Mnie sport odpręża i polecam każdemu, aby uprawiał cokolwiek, ale regularnie i z głową. Wyniki później przyjdą same.”

Z brązowym medalem z mistrzostw wróciła również szer. Anna, dla której crossfit to styl życia. „Zmęczone ciało, to spokojna głowa”- dodała na koniec rozmowy.

Wojska Obrony Terytorialnej dają możliwość łączenia życia cywilnego- pracy służby na rzecz obrony ojczyny i pomocy lokalnym społecznościom.

Jeśli i Ty chcesz być „zawsze gotowym i zawsze blisko”?

Wstąp do WOT. Odwiedź najbliższe WCR lub https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Kolejne szkolenie podstawowe już 2 czerwca.

 

Oficer prasowy 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Julia ROZWOROWSKA-WOLAŃSKA