Słoweńska gmina Naklo zainwestowała w stację do automatycznego wypożyczania rowerów

W gminie Naklo na Słowenii poprawia się sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Testy wirusowe nadal są przeprowadzane w Domu Osób Starszych i wszystkie są negatywne, dlatego władze samorządowe są prawie przekonane, że przy wyjątkowych wysiłkach pracowników i zrozumieniu mieszkańców i ich rodzin udało nam się powstrzymać infekcję. Nawet ci, którzy mieli wyniki pozytywne prawie miesiąc temu zostali wyleczeni.

Biorąc pod uwagę, że pogoda bezpośrednio zaprasza na łono natury, oczywiście w obrębie gminy Nakło postanowiono rozpocząć dezynfekcję wszystkich ławek na terenie gminy. Ławki, na których odpoczywają zmęczone wędrowcy, są dezynfekowane trzy razy w tygodniu.

Pogoda zaprasza również rowerzystów. Gdy granice gminne będą otwarte, to będzie ciekawa podróż do ciekawych miejsc na rowerach. Jesienią 2019 roku gmina Naklo zamontowała pierwszą stację do automatycznej wypożyczalni rowerów, znajdującą się w Parku Sportowym Młodzi. Na stacji znajduje się 6 rowerów elektrycznych. Rozpoczęcie wynajmu zostanie przełożone na czas ustąpienia epidemii. Inwestycja ta została zrealizowała w ramach projektu – „Gorenjska koszyk, operacja szybko rowerem”. Zadanie to jest częściowo finansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, podejście CLD – realizacja rozwoju lokalnego prowadzonego przez społeczność, w okresie programowania 2014-2020. Dofinansowanie wynosi 80 %  kwalifikowanych kosztów. Wartość inwestycji wynosi 31.157,89 EUR. Pierwsze testy zostały już przeprowadzone. Teraz tylko mieszkańcy czekają na odwołanie epidemii.

Ivan Meglić