Solidarnie z Ukrainą (UA). W Toruniu wystąpiła ukraińska gwiazda Jamala

W Mikołajki (6 grudnia) w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpiła Jamala. To ukraińska gwiazda, zwyciężczyni Eurowizji, która swoją twórczością angażuje się w nagłaśnianie trudnej sytuacji Ukraińców i apeluje o solidarność. W koncercie wzięła udział przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska. Był on zorganizowany przez Fundację Platon im. Kuby Rumińskiego.

–  Ryszard Kapuściński, wybitny reporter, pisał o tym, że obraz wojny, niezależnie gdzie ona się toczy, jest nieprzekazywalny, ani obrazem, ani głosem, ani dźwiękiem, ani kamerą. Naszym zadaniem jest zatem empatia, współodczuwanie i realna pomoc dla tych, którzy walczą ze zbrodniczym reżimem Putina. Samorząd województwa już od 24 lutego konsekwentnie tę pomoc realizuje. A jest to pomoc przemyślana, konkretna i co najważniejsze – oczekiwana. To są np. kuchenki gazowe, środki opatrunkowe, to jest kompleksowa opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami świadczona tutaj w Toruniu. Nie zapominamy też o ważnej roli sztuki, która ma moc oczyszczającą i wzmacniającą nadzieję na rychłe zwycięstwo Ukrainy. Jamala za chwilę wyśpiewa nam ukraińskiego ducha walki. Walki o pokój również w naszej części świata – powiedziała przed koncertem przewodnicząca Elżbieta Piniewska.

Obywatele Ukrainy mogli oni wziąć udział w koncercie za darmo. W czerwcu wokalistka gościła także na koncercie „Pod Wspólnym Niebem” organizowanym przez Urząd Marszałkowski.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcia: Specjalny koncert mikołajkowy dla społeczności z Ukrainy. Występ Jamali. Fot. Justyna Żychniewicz dla Fundacji Platon