„Spotkania z Muzyką” w Więcborku

Stowarzyszenie Chór „Lutnia” z Więcborka wraz ze Stowarzyszeniem „Kierunek Więcbork” realizują w Więcborku wspólny projekt pod tytułem „Spotkania z Muzyką”. Dzięki tej inicjatywie w okresie od maja do lipca 2022r. odbywa się cykl bezpłatnych koncertów w Więcborku pod kierownictwem artystycznym pana Karola Szmidta – organisty i dyrygenta z Więcborka. Wszystkie koncerty wzbogacone są także o słowo o muzyce tj. informacje o utworach, kompozytorach itp. Konferansjerem jest ks. Łukasz Kucharski – chórzysta,opiekun duchowy więcborskich chórzystów i doskonały mówca.

Cztery z zaplanowanych koncertów już się odbyły.

Pierwszy koncert przeznaczony był dla miłośników muzyki organowej i odbył się w kościele parafialnym w Więcborku. Utwory organowe zaprezentował Karol Szmidt.

Drugi koncert  – muzyki klasycznej odbył się w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku przy ul. Rybackiej 11A. Koncert rozpoczął Bartłomiej Szmidt, syn pana Karola, uczeń szkoły muzycznej w Złotowie, w dwóch efektownych utworach na pianinie. Gwiazdą koncertu była pani Marta Rusiniak – znakomita skrzypaczka Filharmonii w Olsztynie. Wykonała ona piękne i znane utwory przy akompaniamencie pianina. Akompaniament zagrał – Karol Szmidt.

Trzeci koncert odbył się w Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku – tym razem zaprezentował się Chór „Lutnia” z Więcborka. Chór zaprezentował specjalnie przygotowane na ten dzień utwory – m.in. pierwszy raz wykonał publicznie utwory ludowe. Koncert chóru był na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Czwarty koncert to występ chóru wraz z akompaniamentem organów. Zatem odbył się w kościele parafialnym w Więcborku. Tym razem chórzyści śpiewali – z chóru, otaczając organy i dyrygenta. Był to wspaniały koncert, w którym moc śpiewu chóru została wzbogacona potęgą organów, które Mozart nazywał „królem instrumentów”. Jak przyzwyczaił publiczność Chór „Lutnia” z Więcborka wraz z dyrygentem Karolem Szmidtem był to koncert wyjątkowy i piękny. Nie zabrakło bisu!

Został już tylko jeden koncert z cyklu „Spotkań z Muzyką” – koncert finałowy zaplanowany na 17 lipca 2022r. o godzinie 15.00 w kościele parafialnym w Więcborku. Będzie on o tyle wyjątkowy, że zaprezentowane zostanie na nim wszystko co najlepsze – tj. organy, chór oraz skrzypce. Zatem w imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich na koncert finałowy!

Projekt „Spotkania z Muzyką” realizowany jest w przez grupę nieformalną „Bliżej kultury”, patronem jest Stowarzyszenie „Kierunek Więcbork” – partnerami projektu są Stowarzyszenie Chór „Lutnia”, Parafia Rzymskokatolicka w Więcborku i Gmina Więcbork.

Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. Przyznana kwota na realizację projektu – 4.900 zł.

Katarzyna Włodarczak – UM Więcbork