Spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim w nakielskiej bibliotece

Dnia 03 października 2019 roku w nakielskiej bibliotece odbyły się spotkania autorskie z panem Markiem Sikorskim, historykiem sztuki, publicystą,  autorem książek o różnorodnej tematyce. Pierwsze spotkanie skierowane było dla młodzieży klasy IV Szkoły Podstawowej Nr 2. Młodzież podczas spotkania miała możliwość poznania twórcy postaci Sherlocka Holmesa, którym był Arthur Conan Doyle. Napisał on pierwszą o nim powieść w 1889 roku.

Autor prelekcji, w bardzo barwny, ciekawy i pełen tajemniczości sposób opowiadał o starej, drewnianej skrzyni oraz kradzieży greckiej amfory i o sukcesie jakim było odnalezienie sprawcy tej tajemniczej kradzieży. Amforę skradziono z British Museum w Londynie. Było ich 12 i jedna z nich znajdowała się właśnie w tym muzeum. Przedstawiała scenę walki Heraklesa z hydrą lerneńską. Autor książki opowiadał również uczestnikom spotkania o metodzie dedukcji, która jest sposobem rozwiązywania zagadek kryminalnych. Spotkanie było nowym doświadczeniem dla młodzieży, która zadawała mnóstwo pytań, na które autor chętnie odpowiadał.

Drugie, popołudniowe spotkanie, przeznaczone było dla dorosłych. Tematem prelekcji była historia Świętego Graala. Ten tajemniczy i osnuty licznymi legendami kielich/naczynie, związany jest nieodłącznie z Ostatnią Wieczerzą i osobą Jezusa Chrystusa, który go używał. Mityczny Graal, pojawia się m.in. w legendach arturiańskich oraz żywotach świętych. Jego historia oraz wędrówka po Europie oraz dalsze losy stanowiły przez wieki inspiracje dla wielu artystów, malarzy i pisarzy. Powodowało to często mieszanie się sfery sacrum z profanum. Dla mieszkańców Nakła ciekawym wątkiem była niewątpliwie historia św. Wawrzyńca, który w czasie prześladowań chrześcijan ukrył Świętego Graala, za co poniósł straszną śmierć męczeńską. Prelekcja dr Marka Sikorskiego, przeradzała się chwilami w żywiołową dyskusję z uczestnikami spotkania, którzy zgłaszali swoje wątpliwości co do wygłaszanych treści.

autor: Mariusz Skoczek PiMBP w Nakle nad Notecią