Spotkaniu z wicepremier Jadwigą Emilewicz ws. Funduszu Inwestycji Samorządowych. Wręczane obecnie czeki z kwotami są wirtualne

W środę, 24 czerwca 2020 roku w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie odbyło się spotkanie na temat Funduszu Inwestycji Samorządowych. Udział w nim wzięła wicepremier Jadwiga Emilewicz, sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Patkowski oraz przedstawiciele korporacji samorządowych. Nie można realizować ambitnych polityk publicznych bez współpracy rządu i samorządu. I to nie tylko w czasie pandemii ale też kiedy rozwój gospodarczy następuje w spokojnym czasie. Dziś w czasie pandemii potrzebujemy samorządu z jeszcze większą mocą, potrzebujemy szybkich i sprawnie realizowanych inwestycji bardziej niż kiedykolwiek – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Fundusz Inwestycji Samorządowych, zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę to rodzaj tarczy antykryzysowej dla samorządów. Gminy i powiaty otrzymają łącznie 6 miliardów złotych z budżetu państwa. Pieniądze będzie można wykorzystać na inwestycje samorządowe takie jak szkoły, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej. Pieniądze będą przelewane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek.

Jak mówiła podczas spotkania Jadwiga Emilewicz, samorządy odpowiadają za 40 procent wydatków inwestycyjnych w Polsce. Wyjaśniła również, jak będzie przebiegał podział środków – 5 mld zł zostanie przeznaczone dla gmin, natomiast 1 mld dla powiatów, natomiast do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich trafi 2,6 mld złotych. Samorządy otrzymają dotację w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln zł.

Związek Powiatów Polskich wysłał kilkanaście uwag i wątpliwości, które powinny zostać doprecyzowane do wicepremier Jadwigi Emilewicz.

Tak więc nie są do końca znane zasady przyznawania środków finansowych dla samorządów. Kwestia Funduszu Inwestycji Samorządowych miała być przedmiotem konsultacji. – Był na nie jeden dzień. Czas na zgłaszanie uwag mijał w środę. Na ten moment nie mam więc żadnych podstaw realnych i prawnych, aby sądzić, że środki te trafią do samorządów. Na początku lipca Senat dopiero zajmie się ustawą o bonie turystycznym, a właśnie w jej oparciu ma powstać Fundusz Inwestycji Samorządowych. Tak więc wręczanie już czeków z kwotami jest przedwczesne. Wczoraj taki czek na 500.000 zł odebrał wójt Sadek. Można śmiało powiedzieć, że czeki te na dzień dzisiejszy są wirtualne.

opracował: Zbigniew Kubisz

zdjęcie: ZPP