Szkolenie w ramach projektu „Pracodawca przyjazny WOT”

10 września br. Dowództwo WOT zorganizowało w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A.  szkolenie dla pracodawców zatrudniających żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową (TSW) w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT). Wydarzenie zgromadziło zarówno przedstawicieli firm prywatnych, jak i przedsiębiorstw i instytucji państwowych, które wspierają Terytorialsów w łączeniu służby wojskowej z pracą zawodową. W szkoleniu uczestniczył także Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński oraz członek zarządu ZM Tarnów pan Wojciech Patoła.

Szkolenie, realizowane w ramach projektu prowadzonego przez WOT pn. „Pracodawca przyjazny WOT” miało na celu zapoznanie pracodawców ze specyfiką służby żołnierzy pełniących TSW w WOT, oraz podniesienie świadomości pracodawców na temat roli piątego rodzaju Sił Zbrojnych w systemie obronnym kraju.

Jak powiedział Dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk:

„Zdaję sobie sprawę, że zwolnienie na 14 dni od obowiązku wykonywania pracy pracownika, który jest jednocześnie żołnierzem WOT, żołnierzem pełniącym terytorialną służbę wojskową, jest sporym wyzwaniem dla pracodawcy i dużym obciążeniem dla zakładu pracy – a przez taki okres są oni nieobecni, biorą urlop bezpłatny, po to by mogli wziąć udział w zintegrowanym szkoleniu poligonowym lub pełnić służbę na wschodniej granicy państwa, gdzie Wojska Obrony Terytorialnej cały czas wspierają Straż Graniczną w ochronie tej granicy. Dlatego też z inicjatywy Dowództwa WOT podjęte zostały prace nad ustanowieniem ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych, by choć w małym stopniu zrekompensować pracodawcom trudności związane z nieobecnością, od czasu do czasu, tych żołnierzy w firmie, w przedsiębiorstwie”.

Część praktyczna szkolenia obejmowała m.in. pokaz sprzętu produkowanego przez ZM „Tarnów” oraz warsztaty prowadzone przez żołnierzy 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestnicy wzięli też udział w ćwiczeniach z zakresu składania i rozkładania broni – produkowanej przez ZM Tarnów, a użytkowanej przez żołnierzy WOT, w zajęciach z medycyny pola walki w symulowanych warunkach bojowych oraz w strzelaniu z kilku rodzajów broni na strzelnicy kontenerowej.
Pan Wojciech Patoła, Członek Zarządu ZM „Tarnów” S.A., zaznaczył:

Nasi pracownicy pełniący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej wnoszą do firmy nie tylko umiejętności techniczne, ale również postawy odpowiedzialności i dyscypliny. To wartości, które są niezwykle cenne zarówno w służbie wojskowej, jak i w pracy zawodowej.”

Podczas szkolenia podkreślono znaczenie współpracy pomiędzy pracodawcami, a Wojskami Obrony Terytorialnej. Obecność terytorialsów w przedsiębiorcach i instytucjach nie tylko wzbogaca zespoły pracowników o dodatkowe kompetencje, ale również buduje świadomość proobronną i odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju.

Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. oraz Dowództwo WOT zapowiadają kontynuację działań na rzecz wzmacniania współpracy z pracodawcami, jednocześnie promując ideę służby w WOT jako istotny element budowania bezpieczeństwa kraju oraz rozwoju z

 

Zespół prasowy DWOT