Sztuka wspomnień i kruchości życia. Nagroda ufundowana przez bydgoskie Muzeum Okręgowe dla Hanna Oinonen

Hanna Oinonen, artystka z Finlandii, otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leona Wyczółkowskiego, ufundowaną przez bydgoskie Muzeum Okręgowe podczas Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Z patronem naszej placówki łączy ją podobna wirtuozeria warsztatowa, poruszająca emocje widza równie silnie jak jego dzieła.

Fińska artystka jest już trzecią laureatką naszej nagrody w tym ważnym triennale. Przypomnijmy, że w wcześniej był nim Zhang Minjie z Chin (2015), a trzy lata późnej Priscilla Romero z Kostaryki (2018). Przyznana przez Muzeum w Bydgoszczy nagroda ma na celu upamiętnienie twórczości graficznej patrona naszej instytucji – Leona Wyczółkowskiego (1852-1936), wybitnego polskiego malarza i znakomitego grafika.

Wernisaż Wystawy Głównej MTG – Sprzeczne przyszłości odbył się 25 czerwca. Ten wieloznaczny tytuł – hasło odzwierciedla postawę artystów wobec konfliktów współczesnego świata, a jednocześnie refleksję nad nieznaną przyszłością. Na obecną, 23. edycję MTG zgłoszono prace 615 artystów z 48 krajów. Na Wystawę Główną międzynarodowe Jury zakwalifikowało 213 dzieł autorstwa 73 artystów z 23 krajów. Przyznano 12 nagród i trzy wyróżnienia honorowe.

W nagrodzonej pracy graficznej autorstwa Hanny Oinonen Jury doceniło następujące wartości – eksperymenty technologiczne, preferowanie we własnej twórczości nowatorskich poszukiwań w dziedzinie grafiki, a także nawiązania do klasycznego warsztatu. Właśnie te cenne walory odnoszą się do dorobku graficznego Wyczółkowskiego.

– Jest jeszcze jedna przestrzeń łącząca sztukę Hanny Oinoneni polskiego Mistrza – zauważa Barbara Chojnacka, starsza kustosz MOB. – To wszechobecny, urzekający i inspirujący twórców świat natury. W realizacjach artystki, podobnie jak w dziełach polskiego twórcy, dostrzegamy tę samą wirtuozerię w zakresie stosowanej techniki oraz jej wpływ na wartość artystycznego przekazu. Dzieła powstałe w tak odległych od siebie krajach, wykonane w innym czasie, przez twórców czerpiących inspiracje z różnych źródeł, łączy też to, że pobudzają naszą wyobraźnię i wpływają na emocje – podkreśla na koniec. – Wyrazem uznania dla talentu Laureatki jest nagroda i związana z nią wystawa monograficzna, którą przygotowuje nasza placówka.

W autorskim komentarzu Hanna Oinonen napisała: „Poprzez swoją instalację chciałabym wyrazić kruchość życia, przemijające chwile, miejsca wspomnień, które nosimy w sobie, a które powoli znikają, a niektóre być może już nie istnieją”.

Warto wiedzieć, że ze Stowarzyszeniem MTG w Krakowie bydgoskie muzeum współpracuje od 2009 roku, kiedy to włączono do programu towarzyszącego Triennale cykl wystaw graficznych zatytułowanych „Wielość w jedności”.

Hanna Oinonen (ur. 1971 Tornio, Finlandia) jest artystką wizualną, mieszkającą w Tampere w Finlandii.W 2000 roku ukończyła Szkołę Artystyczną Kankaanpää (Politechnika Satakunta), a następnie studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytucie Sztuki w Lahti. Pierwsza wystawa indywidualna artystki odbyła się w Tbilisi w Gruzji (2002),  od tego czasu aktywnie uczestniczy w zyciu artystycznym, prezentując swoje prace w Finlandii i za granicą. Dzieła Hanny Oinonen znajdują się w kolekcjach publicznych, m.in. w Finlandii – State Art Collection orazw Helsinkach – City Art Museum i Saastamoinen Foundation. W swojej twórczości wykorzystuje różne media i materiały, często nawiązując do dawnego rękodzieła. Jest autorką obiektów i instalacji, a jej realizacje stanowią spójną całość z przestrzenia wystawienniczą. Wiele prac Hanny Oinonen zawiera wątki autobiograficzne, a do najczęściej powracających motywów należy czas, pamięć, pragnienie uchwycenia przemijających chwil.

Fot. Karol Szafran: Nagrodzona realizacja Hanna Oinonen, Wszystkie te chwile, instalacja z 33 elementów: serigrafia welurowa na szkieletach liści.

Fotografie z gali, fot. Adam Gryczyński: Podczas Uroczystej Gali Wręczenia Nagród MTG 2021 Nagrodę im. Leona Wyczółkowskiego Laureatce Hannie Oinonen wręczył Wacław Kuczma, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Janusz Malinowski