Szubin: „Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego” – Wydarzenie w ramach akcji „Noc w Muzeum”

Wczoraj, 13 maja 2022 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc w Muzeum” odbyło się wydarzenie pn. „Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”. Nazwa wydarzenia nie jest przypadkowa, bowiem w tym roku przypada 110 rocznica wybudowania obiektu Domu Katolickiego, dzisiejszej siedziby Muzeum Ziemi Szubińskiej. Zainteresowanie wydarzeniem było tak duże, że przeszło nawet oczekiwania organizatorów. Przybyłych powitała kustosz/dyrektor Kamila Czechowska, w wydarzeniu uczestniczyli m.in. Tadeusz Sobol starosta nakielski, Mariusz Piotrkowski burmistrz Szubina, Zbigniew Sabaciński przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Jarosław Odrobiński przewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy. Zaprezentowany program podzielony został na dwie części, w których przedstawiono film „Historia Domu Polskiego we wspomnieniach”, historię Domu Polskiego ubiorem i słowem ilustrowana – część I – lata 1908-1945 m.in. ubiory inspirowane stuletnią historią Domu Polskiego z atelier Agnieszki Kluzińskiej. W części II zaprezentowano ubiory z lat 1945-2021. Nie mogło zabraknąć również tematu kulinarnego. Na wczorajsze wydarzenie przygotowano także wystawę na bazie zbiorów własnych muzeum i depozytów pt. Od Domu Katolickiego do Domu Polskiego”.

Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania tylu osób w przygotowanie i udział we wczorajszym wydarzeniu. Organizacja na wysokim poziomie, zresztą nie po raz pierwszy.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Kopiowanie, przetwarzanie, powielanie w całości lub w części treści opisu, zdjęć oraz wszelkich elementów graficznych a także przechowywanie w systemach wyszukiwania, umieszczanie na innych stronach www, przekazywanie, przesyłanie czy udostępnianie innym osobom wyżej wymienionych elementów bez zgody właściciela i autora jest zabronione. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm.).