To ostatnie wieczory festiwalowe

XXIX Bydgoski Festiwal Operowy dobiega końca. Publiczność ma okazję zobaczyć ostatnie dwa spektakle. „Nabucco” Verdiego zakończy w niedzielę (7 maja) przegląd najciekawszych dokonań teatrów muzycznych – krajowych i zagranicznych.

W piątek (5 maja) o godz.19. (po raz drugi w czasie tegorocznej festiwalowej edycji) wystąpi Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu. Artyści przedstawią „Kandyda” – operetkę? musical? pop operę? (fachowcy nie są jednoznaczni co do nomenklatury dzieła). Leonard Bernstein amerykański twórca muzyki symfonicznej, kameralnej, baletowej, filmowej i musicalowej, określał swój utwór czerpiący wątek libretta z oświeceniowej opowieści Woltera, jako operetkę. Tytułowy bohater to szczery i prostoduszny młodzieniec, który odbywa podróż przez świat, edukowany przez znawcę życia, Panglossa. Wystąpią soliści, chór i orkiestra, którą poprowadzi Ricardas Ṧumila.

W niedzielę (7 maja) o godz.18. – na finał Festiwalu przybywa Opera Narodowa z Kijowa z dziełem, na które miłośnicy Verdiego wyczekują od pierwszego dnia sprzedaży biletów w marcu br.  „Nabucco” przygotowany w koprodukcji ukraińsko-włoskiej, należy do najbardziej znanych pozycji literatury operowej.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Mykoła Diadura. W roli tytułowej Oleksandr Melnychuk, jako arcykapłan Zaccaria – Taras Shonda, jako Abigail– Oksana Kramarewa, Ismael– Dmytro Iwanczenko.

8 tytułów w ramach Festiwalu prezentowanych na dużej scenie, trzy towarzyszące spektakle i jeden koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej, mistrzowski kurs wokalny w sali kameralnej, tony wyładowanej, zmontowanej i zdemontowanej scenografii, próby i międzynarodowy gwar: od 22 kwietnia Opera Nova żyła dniem i nocą.

Więcej informacji na stronie Opery

Opera Nova jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcie wyróżniające: Wesoła wdówka, Opera Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski