Tragedia w Chojnicach. Nie żyją cztery osoby, a 22 zostały hospitalizowane

Dziś, 6 stycznia 2020 roku nad ranem ok. godz 3:10 doszło to tragedii w hospicjum w Chojnicach przy ul. Strzeleckiej. Śmierć poniosły cztery osoby, a 22 osoby z objawami zaczadzenia zostało odwiezionych do szpitala w Chojnicach, pięciu do szpitala w Człuchowie.

Przyczyną pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia przez jednego z podopiecznych palącego papierosa, którego zwęglone zwłoki znajdowały się w łóżku. Pozostałe ofiary uległy zatruciu tlenkiem węgla. Ewakuowano pracowników i pacjentów. Na miejscu było kilkanaście zastępów straży pożarnej. Przeszukano poszczególne pomieszczenia w budynku hospicjum. Nic nie wskazuje jednak na to, by w środku był ktokolwiek. W budynku hospicjum było 23 podopiecznych i personel. 22 osób rannych zostało przewiezionych do szpitali. W tym jeden z policjantów z objawami podtrucia. Brał udział w ewakuacji.

Początkowo około godziny 6.30  komisarz Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku mówił o pięciu ofiarach śmiertelnych pożaru. O godzinie 7:00 rano pomorska policja przekazała jednak, że jedna z osób „odzyskała czynności życiowe”. Policja będzie prowadziła dalsze śledztwo w tej sprawie. – Będziemy wykonywali szczegółowe oględziny, powołamy biegłego z zakresu pożarnictwa i wtedy będziemy mogli potwierdzić wstępne informacje – dodał Sienkiewicz.

Dwie osoby zmarły na miejscu i dwie w drodze do szpitala. Przed godziną szóstą rano na miejscu pojawił się prokurator, policja. Obecni byli także przedstawiciele władz powiatowych i miejskich.

Posiedzenie sztabu kryzysowego

Na miejsce pożaru hospicjum przyjechał wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Tomasz Komoszyński. Do Chojnic miał przyjechać również jeden z wicemarszałków województwa pomorskiego. Odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego.

Burmistrz ogłosi żałobę

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster zapowiedział, że w związku z pożarem w hospicjum ogłosi dwudniową żałobę w mieście. Ma ona potrwać do środy wieczorem. – Życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone – poinformował w relacji w TV Polsat News. – Odwołuję również wszystkie imprezy w mieście, włącznie z koncertami noworocznymi – powiedział burmistrz Chojnic.

Jak mówił, skontaktował się z rodzinami wszystkich 24 osób, które w czasie wybuchu pożaru znajdowały się w budynku hospicjum przy ul. Strzeleckiej w Chojnicach. – Informowałem ich, w jakim szpitalu znajdują się ich krewni – w Chojnicach czy w Człuchowie, i na jakim oddziale przebywają – powiedział. Finster poinformował, że życie osób, które zostały przewiezione do szpitali, nie jest zagrożone.

Msza w intencji ofiar

– W związku z tragicznym wydarzeniem zaplanowany na dziś Orszak Trzech Króli w Chojnicach nie odbył się, zamiast tego o godz. 14:00 w Bazylice Mniejszej odbyła się msza św. w intencji tragicznie zmarłych i ich rodzin – poinformował  ks. prałat Jacek Dawidowski.

Materiał publikujemy dzięki uprzejmości i zgodzie portalu Chojnice.com