Transport koparek bez wymaganych zezwoleń

Kontrola wymiarów zewnętrznych, nacisków poszczególnych osi oraz mas rzeczywistych pojazdów przewożących koparki zakończona ujawnieniem przejazdów bez wymaganych zezwoleń.

W dniach 22 i 23 kwietnia 2020 roku inspektorzy transportu drogowego zatrzymali na terenie  powiatu świeckiego i nakielskiego dwa zespoły pojazdów którymi to przewożono maszyny budowlane.
Pierwszej kontroli dokonali inspektorzy z grudziądzkiego oddziału kujawsko-pomorskiej ITD. Po weryfikacji mas, nacisków i wymiarów zewnętrznych okazało się że pojazd jest za szeroki i wymagane  jest zezwolenie kategorii III, którego to przewoźnik na czas kontroli nie posiadał.
W kolejnym dniu inspektorzy z bydgoskiego ITD, pełniąc wspólnie  czynności z funkcjonariuszami KPP Nakło nad Notecią, zatrzymali do kontroli inny zespół pojazdów, którym to również przewożono koparkę.
Po skierowaniu na punkt kontrolny ujawniono, iż nacisk na oś napędową wynosi ponad 17 ton (przy dopuszczalnych 11,5t.), a masa rzeczywista wynosiła ponad 43 tony.
Dla  tego przewozu drogowego wymagane było zezwolenie kat. VII – którego również nie było w pojeździe.
Dodatkowo,  podczas tej kontroli ujawniono inne naruszenia z ustawy o transporcie drogowym m.in. brak aktualnego badania technicznego naczepy oraz barak kalibracji tachografu.
Kierowcy zostali ukarani stosownymi mandatami karnymi, a wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne.

źródło: WITD Oddział Bydgoszcz