Tropem przyrody

Uczniowie klas czwartych pod opieką p. Joanny Czajkowskiej i p. Marii Lach-Kuśnierkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych pod hasłem „Animacje przyrodnicze – Tropem przyrody” przygotowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Celem tego wyjazdu było poznanie świata przyrody, a szczególnie świata ptaków. Każdy uczeń otrzymał lornetkę i mógł obserwować zachowania ptaków, podziwiać je w locie. Poznał zwyczaje ptaków,  sposoby ich rozróżniania po odgłosach, ubarwieniu, czy kształcie.

Część pierwsza odbyła się w terenie na ścieżce dydaktycznej pod okiem pana ornitologa – Dawida Kilona.

Druga część – plastyczna przeprowadzona została w budynku. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy części i każda grupa otrzymała zadania na czas, którego celem było wyszukanie wyznaczonych gatunków ptaków na planszach zamieszczonych w książce „Gdzie ten ptak?”, w której są zdjęcia autorstwa D. Kilona.

Uczniowie byli bardzo zaangażowani w obserwowanie, poszukiwanie, rozróżnianie, pracę w grupach. Podczas wycieczki uczniowie otrzymali „małe co nieco” w postaci napoju i batonika. Wyjazd był zrealizowany w ramach projektu „Powiat Nakielski oczami Czwartoklasisty”.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią