Trwa praktyka zawodowa uczniów II klasy Technikum Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią

Wczorajsze przejście zestawu pchanego statku szkolnego i koszarki „Barbara” odbywało się w ramach praktyk zawodowych klasy II Technikum Żeglugi Śródlądowej w Nakle nad Notecią.

Uczniowie poznali warunki nawigacyjne jakie występują na rzece Brdzie i Kanale Bydgoskim. Okazało się, że przy obecnej sytuacji hydrologicznej na Śluzie Miejskiej poziom wody był na tyle wysoki, że statek miał problem z przejściem pod mostkiem technicznym (Łokietek ma wysokość 3,8 m, a prześwit wynosił około 3,75 m).

Już w godzinach porannych podjęto działania związane z regulacją przepływu na jazie Czersko Polskie, jednak na efekt tych zabiegów trzeba było czekać kilka godzin. Po obniżeniu się poziomu wody na tyle by sterówka statku przeszła pod mostkiem cały zestaw wpłynął do śluzy. Dalsza trasa do mariny „Gwiazda” nie stanowiła już przeszkód w prowadzeniu bezpiecznej nawigacji.

W trakcie rejsu wykonywano pomiary głębokości szlaku żeglownego Pozyskane dane będą analizowane na zajęciach dydaktycznych z uczniami TŻŚ oraz studentami rewitalizacji dróg wodnych oraz geografii II stopnia.

Grzegorz Nadolny