Trwa rekrutacja na kursy semestralne w Klubach Młodego Programisty

Trwa rejestracja na nowe kursy semestralne w Klubach Młodego Programisty. Dzieci i młodzież w wybranych 16 miastach będą mogły skorzystać z wyjątkowej bezpłatnej oferty zajęć z kodowania i programowania.   

Kluby Młodego Programisty, utworzone jesienią 2018 roku, cieszą się wciąż niemalejącą popularnością. Ich celem jest zapewnienie bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości, takich jak: Busko-Zdrój, Chełm, Działdowo, Grajewo, Gryfino, Luboń, Nakło, Namysłów, Nowa Sól, Oleśnica, Sieradz, Skawina, Słupsk, Stalowa Wola, Żywiec oraz Wyszków. Prowadzone są one w lokalnych instytucjach kultury i edukacji (bibliotekach, ośrodkach kultury, muzeach), przy wsparciu  także z lokalnymi samorządami. Pod adresem https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/rejestracja/ trwa rejestracja na wiosenny semestr kursów programowania i kodowania. Co ważne, udział w zajęciach jest bezpłatny ale decyduje kolejność zgłoszeń. 

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?

Ideą Klubów jest promocja nauki logicznego myślenia, kodowania i programowania wśród uczniów i uczennic szkół podstawowych, tak by jak największa grupa dzieci i młodzieży otrzymała wsparcie w nauce kodowania i programowania, które są kompetencjami przydanymi w przyszłości. Kursy są podzielone na 3 grupy wiekowe: dzieci z klas 1-3, 4-5 oraz młodzież z klas 6-8. 

Co czeka uczniów na kursach Klubach?

  • pisanie programów w Scratchu Juniorze i w Scratchu,
  • kodowanie na macie, bez urządzeń cyfrowych,
  • tworzenie projektu muzycznego z użyciem płytki Makey Makey i przedmiotów przewodzących prąd,
  • trenowanie sztucznej inteligencji,
  • eksperymentowanie z zestawem młodego inżyniera,
  • programowanie robotów,
  • uczenie się algorytmicznego myślenia pisząc programy.

Kurs dla klas 1-3

To 10 godzinnych spotkań. Zajęcia dla najmłodszej grupy upłyną pod znakiem poznawania różnych sposobów na naukę programowania i korzystania z nowych technologii. Uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, co kodowanie ma wspólnego z prostymi, codziennymi czynnościami, a także muzyką, rytmiką, plastyką czy popularnymi grami planszowymi. Stworzą wyjątkową animację z sobą w roli głównej, przeprowadzą wesołe eksperymenty dotyczące grafiki komputerowej oraz nauczą się opowiadać porywające historie, bazujące na samodzielnie zaprogramowanych projektach w programie Scratch. Dzieci będą miały szansę spróbować swoich sił w programowaniu robotów edukacyjnych, a także dowiedzą się, w jaki sposób roboty pomagają w wielu aspektach codziennego życia. Uczestnicy i uczestniczki sprawdzą, czy komputer może mieć wymiary 4×5 cm, a także czy marchewka albo jabłko potrafią śpiewać. Znajdziemy czas na eksperymenty inżynierskie, podczas których młodzi programiści i młode programistki za pomocą baterii, diody i kilku innych przedmiotów stworzą latarkę. Wszystko to w atmosferze sprzyjającej kreatywności, współpracy i nauki przez zabawę i twórczość.

Kurs dla klas 4-5

To 10 godzinnych spotkań w atmosferze świetnej zabawy, współpracy, kreatywności i aktywności. Co mamy w planach? Między innymi kreatywne, oryginalne i nietuzinkowe zabawy ze Scratchem, narzędziem do nauki programowania oraz połączenie go z eksperymentami z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Uczestnicy i uczestniczki poznają dwa narzędzia do projektowania i programowania aplikacji mobilnych, po czym stworzą swoją autorską grę na smartfona. Dzięki możliwości pracy z robotami edukacyjnymi, stworzą pojazdy na kształt łazików marsjańskich, które następnie wprawią w ruch, realizując misję na Księżycu. Młodzi programiści i młode programistki staną się ponadto autorami i autorkami interaktywnego plakatu, a także wezmą udział w wyzwaniu polegającym na projektowaniu wynalazku.

Kurs dla klas 6-8

Kurs dla uczniów i uczennic klas 6-8 to 10 półtora godzinnych spotkań z dużą dawką programistycznych wyzwań, nauki przez działanie, współpracy z rówieśnikami oraz rówieśniczkami i – oczywiście – dobrej zabawy. Młodzież sprawdzi, jak uczą się komputery, przeprowadzając trening uczenia maszynowego w zakresie rozpoznawania grafiki i dźwięku. Z biernych użytkowników uczestnicy i uczestniczki staną się twórcami oraz twórczyniami gry komputerowej. Korzystając ze zdobytej wiedzy na temat programowania wizualnego i tekstowego wezmą udział w wyzwaniu wydostania się z programistycznego escape roomu. Podczas kursu sprawdzimy, czy umiejętność programowania przydaje się podczas komponowania muzyki czy tworzenia układów tańca. Roboty edukacyjne pomogą w doskonaleniu umiejętności tworzenia skryptów precyzyjnego ruchu po torze przeszkód, a mikrokomputery dadzą szansę na realizację dwóch niezwykłych wynalazków, służących zdrowiu i naszej planecie.

O Klubach Młodego Programisty

Kluby to część projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechnienia korzyści z wykorzystaniem technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (Cyfryzacja KPRM) w partnerstwie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. W każdym województwie działa jeden stacjonarny klub, w którym prowadzone są kursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Tylko w 2019 roku wzięło w nich udział ponad 21 tysięcy uczestników.

Prowadzimy także zajęcia online – dostępne dla dzieci i młodzieży z całej Polski oraz dedykowane spotkania online dla rodziców i edukatorów. Warsztaty w Klubach potrwają do sierpnia 2023 r.

Więcej informacji o ofercie Klubów Młodego Programisty można znaleźć na stronie internetowej https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/ oraz na profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/KlubMlodegoProgramistyPl