Trwa Tydzień Regionów w Brukseli

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w odbywającym się w Brukseli XIX Europejskim Tygodniu Regionów i Miast. W tegorocznym wydarzeniu pod hasłem „Razem na rzecz odbudowy” bierze udział blisko 850 mówców – samorządowców, przedstawicieli rządów, unijnych instytucji i organizacji pozarządowych, a także ekspertów i naukowców. Urząd Marszałkowski był współorganizatorem dzisiejszej (13 października) sesji, podczas której gospodarz województwa poruszył temat cyfryzacji.

Podczas sesji „Polityka spójności i w zakresie Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej – doświadczenia władz lokalnych i regionalnych w zakresie dwojakiej transformacji” marszałek Piotr Całbecki zwrócił uwagę na znaczenie cyfryzacji oraz aspekty, które spowalniają i utrudniają jej rozwój w naszym regionie, szczególnie na obszarach wiejskich. Gospodarz województwa zaprezentował także służące cyfrowej transformacji projekty, realizowane przez marszałkowską administrację, wśród których znalazły się m.in. projekt Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, platforma edukacyjna Edupolis (z pierwszymi w Polsce zajęciami on-line już na początku pandemii) oraz projekt „Kultura w zasięgu 2.0”. Podczas wystąpienia marszałek Całbecki wskazał również na znaczenie cyfryzacji w sferze usług medycznych.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to doroczne spotkanie służące jako platforma debaty na temat kierunków europejskiej polityki regionalnej i prezentacji dobrych praktyk w dziedzinie rozwoju regionalnego i miejskiego. Organizatorami są Europejski Komitet Regionów i Komisja Europejska (ściślej: Dyrekcja Generalna KE ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej). Tym razem debaty i seminaria w podzielone są na cztery tematy: spójność, zielona transformacja, transformacja cyfrowa i zaangażowanie obywateli.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego  

zdjęcia: Sesja podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, fot. Europejski Komitet Regionów