„Tu rodziła się „Solidarność”- otwarcie wystawy IPN

Wczoraj, 1 lipca 2020 roku w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wspólnie z przewodniczącym kolegium IPN prof. Wojciechem Polakiem i przedstawicielami Delegatury IPN w Bydgoszczy oraz Przewodniczącym Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność” Leszkiem Walczakiem otworzyli wystawę pn. „Tu rodziła się „Solidarność”.

Przedstawiciel rządu w terenie dziękował za zaangażowanie bydgoskiej delegatury IPN za przygotowanie wystawy.

– Dziękuję IPN, że po raz kolejny możemy pokazać prawdziwą historię naszego kraju, ukazać naszych patriotów oraz wydarzenia, które dziś są dla nas bardzo ważne, bez nich niepodległej Polski by dziś nie było. Dziękuję wszystkim patriotom, którzy wtedy byli i dziś są z nami. – mówił Wojewoda.

Profesor Wojciech Polak, Przewodniczący Kolegium IPN, podkreślił istotę inicjatywy utworzenia wystawy.

– To jest wspaniały pomysł, aby właśnie w takich miastach, które nie są kojarzone z sierpniem 80-tego  roku były organizowane takie wystawy. Bohaterami Sierpnia 80-tego roku byli nie tylko górnicy, pracownicy stoczni, ale również pracownicy, robotnicy wielu zakładów pracy w całej Polsce. To było  piękne i solidarne – zaznaczył prof. Wojciech Polak.

O ideach Solidarności mówił Przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak.

– Solidarność była kontynuatorem walki o niepodległość naszych przodków, tych którzy zginęli po 1945 walcząc o wolną Polskę. Dzięki Solidarności ich wysiłek nie poszedł na marne. Mamy nasze idee solidarności, które pielęgnujemy i w które wierzymy. Solidarność była, jest i będzie- mówił Leszek Walczak.

Otwarcie wystawy było upamiętnieniem 40-lecia powstania NSZZ Solidarność w Polsce. Wystawa ukaże się w 57 miejscowościach w całej Polsce. Ma ona ukazywać i przedstawiać historię strajków w lipcu, sierpniu i wrześniu 1980 roku. Poza Bydgoszczą wystawę będzie można również oglądać 21 lipca we Włocławku oraz 14 sierpnia w Toruniu.

źródło: KPUW w Bydgoszczy