Nakło nad Notecią: Uczniowie z Czwórki na wycieczce szlakiem soli i kościołów romańskich

19 maja br. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle n. Notecią odwiedzili Kujawy. W programie wycieczki znalazło się m.in. Strzelno, gdzie uczniowie odwiedzili Muzeum Romańskie, a potem zobaczyli przykłady sztuki romańskiej: Rotundę św. Prokopa z oryginalną XII – wieczną kropielnicą oraz kościół Świętej Trójcy. To tutaj znajdują się słynne romańskie kolumny z personifikacją cnót i przywar ludzkich oraz relikwiarzowy ołtarz Krzyża Świętego z gotyckim krucyfiksem.

Przykładem sztuki romańskiej jest również odwiedzona Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy.

Kruszwica to przede wszystkim Mysia Wieża – fragment ruin gotyckiego zamku, pobudowanego za panowania Kazimierza Wielkiego. Z wysokości 32 metrów roztacza się przepiękna panorama na Jezioro Gopło – przykład jeziora rynnowego.

Ostatnim punktem wycieczki był Inowrocław – miasto soli i uzdrowisk. Na Stałej Wystawie Solnictwa uczniowie dowiedzieli się o okolicznościach i czasie powstania pokładów soli na Kujawach oraz metodach jej wydobywania w przeszłości.

Rekreacyjnym elementem wizyty w Inowrocławiu był pobyt w Parku Solankowym. Wycieczkę zorganizował p. Michał Wiśniewski, a poprowadziła p. Jolanta Dymel – właścicielka toruńskiego biura podróży Jolka Tours. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie klas piątych: p. Zofia Napierała, p. Małgorzata Kwaśniewska i p. Romana Kłonczyńska.  

tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski