Uczniowie z Laskownicy uczestniczyli w akcji „Bezpieczne ferie”

W ostatni dzień nauki przed zimową przerwą od nauki uczniowie Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy spędzili w Smoguleckiej Wsi. Pedagog szkolny Robert Koniec zaprosił do współorganizacji akcji „Bezpieczne ferie” strażaków i policjantów.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie oraz OSP w Kcyni wykonali pokaz ratownictwa lodowego na zamarzniętym stawie. Wcześniej strażak zawodowy zapoznał uczniów z Laskownicy z podstawowymi zasadami wyzwania pomocy, opowiedział o postępowaniu w przypadku bycia świadkiem załamania się lodu pod człowiekiem i wychłodzeniu organizm, zwanego hipotermią.

Mł. asp. Zofia Wrzeszcz reprezentująca Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią w świetlicy wiejskiej przeprowadziła pogadanki dotyczące spędzania czasu wolnego przez dzieci i wszelkich zagrożeń, które mogą występować w wyniku działań dzieci i młodzieży.

Akcji profilaktycznej przyglądał się Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który życzył uczniom i nauczycielom zdrowych i bezpiecznych ferii. Spotkanie było również okazją do omówienia współpracy szkoły z Komisariatem Policji w Kcyni, gdyż z Panią dzielnicową mł. asp. Mileną Prajs na spotkanie przyjechał Komendant Komisariatu podkomisarz Artur Woźniak.

Mam nadzieję, że plenerowa lekcja profilaktyki zapadnie na długo w pamięci naszych uczniów. Dziękuję za współpracę wszystkim służbom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, dziękuję Pani sołtys Danucie Rudzkiej za gościnność i możliwość skorzystania ze świetlicy wiejskiej, dziękuję Panu Mariuszowi Siwiakowi za bezpłatne przekazanie drewna opałowego, a Przewodniczącemu Rady Rodziców Panu Jakubowi Ciemnoczołowskiemu za dużą pomoc w organizacji akcji. Panu Burmistrzowi Kcyni dziękuję za wsparcie i obecność w naszej szkolnej społeczności- podsumował organizator akcji, pedagog Robert Koniec.

tekst i fot.Robert Koniec