Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic poznają tajemnice Łodzi

17-18 czerwca 2024 r. 48 uczniów kl. IV-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. „Dzieci Potulic” w Potulicach wzięło udział w profilaktycznej wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie i do Łodzi.

Wyjazd odbył się ramach Akcji Lato 2024 i był dofinansowany Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nakle nad. Notecią. Wsparcia udzieliła również Rada Rodziców działająca przy ZSP Potulice.

W trakcie wycieczki uczniowie zwiedzili największą i najgłębszą kopalnię soli w Polsce w Kłodawie. Tu wydobywa się najczystszą sól kamienną na świecie o barwie białej i unikalnej różowej – to jedyne złoże tej soli w Europie.

Następnie udali się do ZOO- Orientarium w Łodzi, czyli do najnowocześniejszego w Europie pawilonu poświęconego faunie i florze Azji Południowo- Wschodniej.

Po obiadokolacji i zakwaterowaniu w schronisku młodzieżowym udali się do na dziedziniec Centrum Handlowego Manufaktura.

Następnego dnia uczniowie zwiedzali interaktywne Centrum Nauki i Techniki – największą pod względem powierzchni tego typu placówkę w kraju. Na prawie 8,5 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej w EC1- Zachód stanęły trzy ścieżki edukacyjne. Pierwsza z nich dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata. Po zwiedzeniu dawnej elektrowni i elektrociepłowni podróżnicy udali się z przewodnikiem na spacer po ulicy Piotrowskiej, gdzie podziwiali między innymi Pasaż Róży-niezwykłe podwórze, na którym kamienice wyklejone są kawałkami luster.

Kolejnym punktem wycieczki było przejście do pałacu Izraela Poznańskiego, który uważany jest za uważany za jednego z najważniejszych fabrykantów XIX wiecznej Łodzi.

Po zwiedzeniu imponującej rezydencji „króla bawełny” uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną do Potulic.

 

R.P