Uczniowie ZS w Szubinie uczestnikami Festynu na Polanie Moderloch

W sobotę 3 września 2022 roku współorganizowaliśmy festyn związany z upamiętnieniem wojny obronnej Bydgoszczy w 1939 roku. Wzdłuż wschodniego brzegu Kanału Górnonoteckiego i północnego brzegu Kanału Bydgoskiego w roku 1939 wybudowano linę umocnień, która miała bronić przed wojskami niemieckimi dostępu do Bydgoszczy i dlatego nazwana została Przedmościem Bydgoszczy.

Festyn na Polanie Moderloch pierwszego dnia odbył się w godzinach 13.00-18.00, gdzie we współpracy z Kwidzyńskim Stowarzyszeniem Sportowo Kolekcjonerskim GWARD działającym przy szkole, zorganizowaliśmy strzelnicę pneumatyczną na trzy stanowiska – 10 m na karabinek pneumatyczny, stanowisko do rozkładania i składania karabinka AK 47 oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy z możliwością przećwiczenia, wyznaczyliśmy i obsługiwaliśmy konkurencję rzutu granatem i z wielkim zainteresowaniem zapoznaliśmy się z pokazem broni palnej. Obsługę strzelnicy zabezpieczali: Wiktor Dominiak, Kamil Napierała, rzut granatem obsługiwał Marek Jaśkowiak, a Hubert Gwit szkolił z zakresu rozkładania i składania Karabinka AK 47. Pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej wraz  z instruktażem  zapewnił ratownik Daniel Kwiatkowski – absolwent Zespołu Szkół, udzielający wsparcia wiedzą praktyczną z zakresu ratownictwa oraz Michał Jaśkowiak – członek KSSK GWARD. Z ramienia KSSK GWARD wsparcia udzielali również: kierownik oddziału Leszek Jaśkowiak wystawa broni i Mariusz Walczak, członek KSSK GWARD  – obsługa strzelnicy pneumatycznej. Festyn na Polanie pod Łochowem był okazją do zapoznania się z kolekcją prywatną sprzętu wojskowej łączności radiowej, przyjaciela Zespołu Szkół i od tego roku szkolnego nauczyciela zajęć lekcyjnych z łączności w klasach wojskowych, pana mjr rez. Witolda Błasiaka.  Mieliśmy też przyjemność obserwować dwa pokazy grupy rekonstrukcyjnej – odtwarzali wydarzenia z 1939 roku. Organizator spływu kajakowego i festynu, pan Andrzej Tomczyk zapewnił wystawcom i uczestnikom ciepły posiłek.

Imprezę uświetniła w godzinach 18.00 – 21.00 harcerska watra oraz ognisko ze wspólnym śpiewaniem pieśni wojskowych i harcerskich.

W niedzielę 4 września ciąg dalszy festynu na Polanie Moderloch i druga odsłona spływu kajakowego. Planowane są pokazy sprawności strażackiej (OSP Łochowo), ratownictwa medycznego i wodnego (WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego).

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – Polana Moderloch (N 53.10995; E 17.84132).

Alicja Jaśkowiak – Dyrektor Zespołu Szkół w Szubinie