Uroczystości w setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem (zdjęcia)

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w odbywających się dzisiaj (10 lutego 2020 roku) w Pucku w województwie pomorskim obchodach stulecia zaślubin Polski z morzem. Pucki rynek, na którym odbywały się uroczystości patriotyczne z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, był metą sztafety biegaczy, która wystartowała w piątek z Bydgoszczy i Torunia.

Gospodarzowi naszego regionu towarzyszą członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, radni Tadeusz Pogoda i Michał Krzemkowski oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński.

Osią puckich wydarzeń jest inscenizacja historycznego aktu zaślubin sprzed stu lat z udziałem grupy rekonstrukcyjnej. Przywiózł ją do miasta pociąg z epoki, na którego pokład wsiedli w Gdańsku przedstawiciele regionalnych i lokalnych samorządów. Historycznym pociągiem podróżował także marszałek Piotr Całbecki. Na Starym Rynku została odsłonięta tablica poświęcona puckiemu działaczowi niepodległościowemu Antoniemu Miotkowi. Uczestnicy wydarzeń wzięli udział w uroczystej mszy świętej i ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem generała Józefa Hallera. W programie także koncert patriotyczny, wieczór z szantami, spektakl laserowy na wodzie oraz wystawy tematyczne w rynku, porcie rybackim i w Muzeum Ziemi Puckiej.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Przyjazd historycznego pociągu z Gdańska do Pucka, fot. Karol Stańczak/UMWP