Uwaga kierowcy – podczas nadchodzących upałów warto być podwójnie ostrożnym

Synoptycy prognozują w najbliższych dniach znaczne ocieplenie. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach, dlatego też policjanci powiatu nakielskiego apelują do kierowców o ostrożność.

Policja przypomina szczególnie kierowcom, że na sytuację panującą na drogach największy wpływ mają sami uczestnicy ruchu drogowego. To od ich zachowania w dużej mierze zależy czy dochodzi do zdarzeń drogowych czy też nie. Dlatego policjanci apelują do kierowców o rozwagę.

Nadchodzące upały niekorzystanie wpływają na sytuację na drogach. W słoneczne dni, gdy drogi są suche kierowcy często przeceniają swoje możliwości i ryzykują jazdę z nadmierną prędkością.

Policja przypomina, że każdy kierowca powinien bezwzględne przestrzegać przepisy i przede wszystkim dostosować prędkość z jaką się porusza do stanu nawierzchni oraz panujących warunków.

Prócz apelu o bezwzględne stosowanie się do przepisów drogowych, policja prosi też, aby nawet na krótką chwilę nie pozostawiać w zamkniętych autach dzieci, osób starszych czy zwierząt. Osoby, które zauważą na sklepowych parkingach szczelnie zamknięte auto, a w nim osobę czy zwierzę winny informować odpowiednie służby, gdyż wysoka temperatura, jaka w trakcie upałów panuje w zamkniętym pojeździe z całą pewnością zagrozić może zdrowiu osoby czy zwierzęcia tak pozostawionego.

Należy zwracać też uwagę na zachowanie innych użytkowników dróg. Bywają sytuacje, że podczas upałów kierowca nagle zasłabnie i będzie potrzebował pomocy medycznej, o którą sam nie będzie w stanie poprosić.  

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią