W Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek o tym dlaczego warto czytać

W dniach od 8 do 15 maja obchodzimy XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Święto to, jest corocznie organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich po to, by promować czytelnictwo oraz biblioteki i bibliotekarzy Pierwszy raz obchodzono je w 2004 roku. W tym roku jego hasło przewodnie brzmi: „ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”. Nadarza się więc szczególna okazja by wyruszyć w fascynującą podróż po bibliotece, wybrać książkę i zatopić się w historii ukrytej na jej kartach.

A dlaczego warto czytać? Bo czytanie to nie tylko przyjemność, ale także potwierdzone naukowo korzyści zdrowotne. Badacze z Uniwersytetu w Yale ( USA ) zbadali wpływ czytania książek na długość życia. Po wielu analizach przeprowadzonych w trakcie tych badań okazało się, że osoby, które czytają co najmniej 3,5 godziny tygodniowo, żyją średnio o 5 lat dłużej niż ci, którzy tego nie robią.

Tak więc warto sięgnąć po książkę i przeczytać chociaż jeden rozdział dziennie.

Czytając poprawiamy wydajność naszego mózgu. Skupiając się na lekturze musimy łączyć logicznie fakty, nadążać za akcją , zapamiętywać imiona bohaterów. Redukujemy także stres. Czytanie uspakaja i spowalnia pracę serca. Według ekspertów wystarczy 6 minut, by zredukować napięcie o ponad 60%.

Na łamach naukowych opracowań ukazały się wyniki badań, które sugerują, że kontakt z fikcją literacką rozwija empatię. Stajemy się bardziej wrażliwi na potrzeby innych.

Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój choroby Alzheimera oraz demencji niż osoby, które nie czytają.

Z pewnością wiele osób słyszało także o tym, że dzięki czytaniu poszerzamy słownictwo i rozwijamy zdolności językowe, co pozwala nam swobodniej wysławiać się na co dzień.

Każdy kto zamiast oglądania telewizji lub przeglądania Internetu wybierze przed snem książkę, może być pewien, że nie tylko łatwiej zaśnie, ale jego sen będzie głębszy.

To tylko kilka powodów dla których warto czytać.

Niech więc Ogólnopolski Tydzień Bibliotek będzie kolejnym pretekstem by sprawić sobie przyjemność i wybrać się do biblioteki po książkę, również w celach zdrowotnych.

Wszystkich, którzy cenią sobie zdrowie i chcą o nie zadbać czytając książki, zapraszamy do naszych placówek bibliotecznych. Na półkach czekają tysiące fascynujących lektur, dzięki którym można poznać świat i samego siebie.

Drodzy Czytelnicy  „Świat w jednym miejscu” – to właśnie BIBLIOTEKA !!!

Autor: Katarzyna Hass PiMBP w Nakle nad Notecią – Filia w Paterku