W ramach projektu „Aktywni dla siebie” wyjechali do Inowrocławia

W dniu 5 lipca 2021 odbył wyjazd do Inowrocławia w ramach projektu „Aktywni dla siebie” realizowany przez Klub Turystyki „Noteć”. Był to  pierwszy z dwóch zaplanowanych wyjazdów projektowych. Udział w nim wzięło 12 uczestników projektu.

Celem naszego wyjazdu były Tężnie solankowe położone w Parku Solankowym, który jest  bogato zadrzewiony. Rosną tu m.in. klony, jesiony, kasztanowce, lipy, jawory, dęby, platany, sosny i drzewa rzadko spotykane (wierzba nadmorska). Są wśród nich liczne pomniki przyrody. Mogliśmy zobaczyć starannie skomponowane dywany kwiatowe, ogrody zapachowe, ukwiecone aleje oraz stawy tworzące niepowtarzalną atmosferę wyciszenia i spokoju.

Sercem Parku Solankowego są tężnie solankowe, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających konstrukcją oraz dobroczynnym wpływem na zdrowie. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, mierzą 9 metrów wysokości i mają 300 metrów długości. Po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka.

Spacerowaliśmy także alejami Parku Solankowego, które ozdobione są pięknymi rzeźbami a najbardziej charakterystycznym jest ogromny paw będący jednocześnie zegarem słonecznym. Po drodze mijaliśmy  odlew z brązu Generała Sikorskiego, który przysiadł sobie na jednej z ławek, a jeszcze z innej uśmiechał się do nas Pomnik Teściowej.

Ostatnim punktem był wspólny posiłek obiadowy dla uczestników wyjazdu w restauracji.

Pod koniec dnia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce po naszym regionie.

Kunikowski Tadeusz