Wągrowiec: Tragiczny pożar w miejscowości Przysieczyn

23 stycznia 2022 roku ok. godz. 14:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymało zgłoszenie o pożarze w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w miejscowości Przysieczyn, gmina Wągrowiec.

Po przybyciu na miejsce pożaru pierwszych zastępów straży pożarnej, Kierujący Działaniami Ratowniczymi przekazał informację, że pożarem objęte jest mieszkanie na parterze, w którym z relacji świadków może znajdować się osoba, pozostał trzy osoby ewakuowały się przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Natychmiastowe działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oraz podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palące się mieszkanie. W trakcie przeszukiwania mieszkania objętego pożarem strażacy natrafili na zwęglone zwłoki człowieka, które znajdowały się na pozostałościach po spalonym tapczanie w niedalekiej odległości od pieca kaflowego.   W tym samym czasie strażacy na zewnątrz udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom, które same opuściły budynek objęty pożarem, dwie z tych osób decyzją kierownika Zespołu Ratownictwa Medycznego zostały przewiezione do szpitala z podejrzeniem podtrucia gazami pożarowymi.

W kolejnej fazie działań mieszkanie dogaszono i  pozostawiono do oględzin prokuratorskich oraz biegłych z zakresu pożarnictwa w celu ustalenia przyczyn tragicznego pożaru.

Pozostałe pomieszczenia w budynku przewietrzono, przeszukano oraz sprawdzono kamerą termowizyjną i czujnikiem wielogazowym, dzięki czemu wykluczono jakiekolwiek zagrożenie.

W działaniach udział brały zastępy z PSP i OSP.

opracowanie: ogn. Piotr Kaczmarek, oficer prasowy KP PSP w Wągrowcu
zdjęcia: asp. sztab. Dariusz Giza, KP PSP w Wągrowcu