Weekend w kulturze

Najbliższy weekend w kulturze przebiegać będzie pod znakiem koncertów noworocznych, śpiewania kolęd i pastorałek. W ten klimat wpisują się propozycje jednostek kultury prowadzonych przez samorząd województwa.

Marszałek Piotr Całbecki zaprasza na koncert noworoczny z okazji 25-lecia powstanie województwa kujawsko-pomorskiego. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (7 stycznia) w toruńskiej Arenie. Przed publicznością zaprezentują się znani artyści polskiej sceny muzycznej: Natalia Kukulska, Sławek Uniatowski, Mateusz Ziółko, Agnieszka Przekupień, a także Jakub Jurzyk i Anna Grzelak. Wykonają utwory muzyki rozrywkowej (m.in. „Ktoś między nami”, „Jesteśmy na wczasach”, „I’m Every Woman”, „Time Of My Life”) w symfonicznej aranżacji Tomasza Szymusia, który będzie dyrygował Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Wokalistom i orkiestrze towarzyszyć będą Adam Lemańczyk (fortepian), Waldemar Franczyk (perkusja), Michał Dykban (gitara), Bartek Werachowski (gitara basowa). Koncert poprowadzi znany z ekranów telewizyjnych Conrado Moreno.

Filharmonia Pomorska organizuje także koncert noworoczny, który odbędzie się w piątek (5 stycznia). Zabrzmią utwory muzyki rozrywkowej, które zaaranżował Tomasz Szymuś. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej i soliści.

Od czwartku do niedzieli (4-7 stycznia) w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu publiczność obejrzy spektakl „Osiem kobiet” w reżyserii Adama Orzechowskiego.

Szukamy zbrodniarza i opowiadamy tę historię językiem teatru i językiem współczesnym. Staraliśmy się wprowadzić elementy, które są atrakcyjne dla współczesnego odbiorcy, dające mu szansę uśmiechnięcia się, zabawy, ale nie tracimy też tego, co jest kwintesencją kryminału – tak o spektaklu opowiadał jego reżyser.

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na koncert Orkiestry WOAK-u Vabank. Publiczność usłyszy piosenki do słów Agnieszki Osieckiej, Artura Andrusa, Stanisława Tyma i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Zaśpiewają: Joanna Czajkowska, Dominika Balewska, Julia Kochanowska-Magierska , Danuta Molenda i Maciek Tacher. Repertuar koncertu uzupełnią tradycyjne kolędy w aranżacjach Waldemara Urbańskiego. Koncert odbędzie się w sobotę (6 stycznia) o 18.

Koncert kolęd i pastorałek organizuje również Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W czwartek (4 stycznia) wystąpi Zespoół Wokalny „Feniks” oraz Żeński Chór Kameralny „Belcanto”. W piątek (5 stycznia) w bydgoskim Centrum Kultury odbędzie się również koncert kolęd i pastorałek w podhalańskim stylu „Gwiazdo Betlejemska, prowadź”. Przed publicznością wystąpi zespół „Jedla”.

Pałac Lubostroń zaprasza na Jazzowy Koncert Noworoczny, podczas którego zabrzmią kolędy i utwory świąteczne. Koncert odbędzie się w niedzielę (7 stycznia) o 17.

Samorząd województwa prowadzi 16 instytucji kultury, które oferują szeroki repertuar propozycji kulturalnych.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Etnograficzne im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Opera „NOVA” w Bydgoszczy

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Książnica Kopernikańska w Toruniu

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu

 

Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: W Teatrze im. Wilama Horzycy publiczność obejrzy „Osiem kobiet” fot. Wojtek Szabelski