Weekend z kulturą

Filharmonia Pomorska zaprasza w niedzielę (23 stycznia) na koncert z cyklu American Pops – spotkanie z muzyką filmową i kunsztem dyrygenckim Mariusza Smolija. W repertuarze m.in. muzyka z filmów „Gwiezdne wojny”, „Titanic”, „Apollo 13”, „E.T”, „Indiana Jones”. Więcej informacji na stronie. Również pozostałe marszałkowskie instytucje kultury przygotowały interesujące wydarzenia na najbliższy weekend.

Także w Filharmonii Pomorskiej dziś (20 stycznia) wieczorem światowe prawykonanie symfonii „Powrót do Macierzy” Nikoli Kołodziejczyka, napisanej na zamówienie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Orkiestrę Symfoniczną FP poprowadzi kompozytor.

Opera Nova w najbliższe piątek, sobotę i niedzielę (21,22,23 stycznia) zaprasza na „Napój miłosny” Donizettiego, znakomicie wyreżyserowany przez Krzysztofa Nazara. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak. Więcej informacji na stronie.

Na deskach teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu wystawiane są dwa spektakle: „Cholernie mocna miłość” w reżyserii Aleksandry Jakubczak oraz „9 x John L” Anny Magalskiej. Spektakl „Cholernie mocna miłość” to historia będąca przejmującym świadectwem walki o prawo do uczucia, traktowanego jak zbrodnię. Bilety jeszcze dostępne.  W Teatrze Horzycy poddamy pod wątpliwość, czy kultowe okulary Johna Lennona nie przysłoniły nam prawdy, sugerując „jedyną słuszną narrację” o radosnym, pokojowo nastawionym do świata hippisie? Podczas spektaklu „9 x John L” wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytanie o wizerunek lidera grupy The Beatles. Szczegółowe informacje na stronie.

23 stycznia Teatr im. Wilama Horzycy kusi drugim śniadaniem i rodzinnymi warsztatami teatralno-plastycznymi inspirowanymi Dniem Babci i Dziadka. Dzieci wysłuchają opowieści o tym, jak ważna jest więź pomiędzy młodszym i starszym pokoleniem. Na zajęciach stworzą także piękne podarunki od serca – idealne dla babci, dziadka i innych bliskich nam seniorów. Bilety można zakupić na stronie teatru.

W sobotę i niedzielę (21 i 22 stycznia) Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na spektakl Hemar. Marchewka”, muzyczną opowieść o polityce i miłości. Historie inspirowane satyrycznymi tekstami Mariana Hemara, przeplatane piosenkami jego autorstwa, układają się w muzyczną całość. Aktorzy Teatru Muzycznego w Toruniu śpiewają i sami sobie akompaniują. Bilety nadal dostępne na stronie.

Atrakcje dla całych rodzin proponuje także Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, które 23 stycznia organizuje imprezę umuzykalniającą „Etnoigraszki: Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”. W trakcie spotkania poprzez dziecięce piosenki i zabawy ruchowe poznamy tradycję noworocznego kolędowania. Uczestnicy wykonają zabawki dźwiękowe do rodzinnego muzykowania. Więcej informacji na stronie Muzeum.

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu w weekend oferują nową, pierwszą w tym roku wystawę będącą zbiorem pochodzących z różnych stron świata prac plastycznych, których młodzi autorzy ukazują poszczególne pory roku. Opowieści o wiośnie, lecie, jesieni i zimie są nie tylko barwnym opisem zmian zachodzących w przyrodzie, ale też refleksją nad upływającym czasem. Wystawę można oglądać od 21 stycznia do 22 lutego.

W Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (powiat aleksandrowski), będącym jednym z oddziałów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, prezentowana jest wystawa „Zapomniany świat. Olędrzy w krajobrazie i kulturze”. Ekspozycja  ma przybliżyć zagadnienia związane z osadnictwem „obcym” w pasie nadwiślańskim, ze szczególnym uwzględnieniem Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Więcej szczegółów na stronie.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Marek Chełminiak dla Opery Nova