Weekend z kulturą

Międzynarodowy Dzień Teatru już niebawem, w najbliższy weekend marszałkowskie instytucje kultury zapraszają na wyjątkowe spektakle. Miłośnicy teatru będą mieli wiele okazji do delektowania się sztuką. Rozpoczyna się tegoroczny przegląd spektakli teatrów niezależnych „Klamra”. W niedzielne popołudnie (26 marca) toruński Teatr Wilama Horzycy zaprasza całe rodziny na przedstawienie i warsztaty oraz premierę spektaklu „Razem”.

Festiwal „Klamra” rozpocznie się w sobotę (25 marca) i potrwa do 1 kwietnia. W toruńskiej Od Nowie zobaczymy najnowsze i najciekawsze spektakle. Alternatywne spotkania teatralne otworzy przedstawienie szczecińskiego Teatru Kana „Światy możliwe”. To sztuka pytań i rozważań nad kształtem świata, który w ostatnich czasach wyraźnie przyśpieszył. W programie festiwalu spektakle i wydarzenia towarzyszące – spotkania, koncert, wystawa.

Program na stronie

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na „8 Kobiet” w reżyserii Adama Orzechowskiego. W ramach akcji „Z dzieckiem do teatru” toruńska scena skłania się ku rodzinom oferując zajęcia dla najmłodszych. Już w najbliższą niedzielę (26 marca) w trakcie trwania spektaklu animatorzy i pedagodzy poprowadzą warsztaty inspirowane Międzynarodowym Dniem Teatru. W programie zajęć zadania aktorskie, działania pobudzające wyobraźnię i kreatywność oraz po prostu dobra zabawa. Także w niedzielę (26 marca) na deskach toruńskiego teatru odbędzie się premiera spektaklu „Razem”. Przedstawienie zrealizowano w ramach zadania „Teatr nasz tworzymy dostępny”, to podsumowanie warsztatów „Pracownia Relacji”, które dały uczestnikom możliwość wypowiedzenia swoich pragnień, obaw, emocji w artystycznej formie. Za opiekę artystyczną  odpowiada Joanna Stoike-Stempkowska.

Bilety i więcej informacji na stronie teatru

Po pięciu latach nieobecności, w przededniu święta teatru, na scenę Opery Nova wraca „Stabat Mater. Harnasie”. W piątek, sobotę i niedzielę (24-26 marca) opera zaprasza na spektakl baletowy złożony z dwóch baletów w choreografii Roberta Bondary do muzyki Karola Szymanowskiego.

Szczegóły na stronie

W najbliższy weekend kończy się trwający w Inowrocławiu Tydzień Teatru „Arlekinada”. W piątek i sobotę (24 i 25 marca) zapraszamy na prezentacje teatrów rywalizujących o miano najlepszego. Teatralne zmagania oceniać będą Joanna Brodzik, Beata Kawka oraz Łukasz Maciejewski i Jerzy Rochowiak. W sobotę (25 marca) odbędzie się koncert Michała Szpaka, który zwieńczy festiwal. Na inowrocławskiej scenie wystąpi on w projekcie muzycznym „JowiszJa Tour”.

Program na stronie

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę (24-26 marca) na „Once”, musical wielokrotnie nagradzany, laureat nagrody Grammy. To spektakl powstały w oparciu o scenariusz i w reżyserii Johna Carneya. Opowieść miłosna o parze, imigrantce z Czech oraz utalentowanym Irlandczyku. Historia ta pokazuje, jak mocnym spoiwem dwojga ludzi może być muzyka. Mimo różnorodnego pochodzenia parę bohaterów spektaklu łączy pasja do tworzenia.

Szczegóły na stronie teatru

W piątkowy wieczór (24 marca) dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej w Katowicach i dyrektor muzyczny Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku – Yaroslav Shemet – poprowadzi Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. W programie koncertu Sibelius/Brahms/Wesołołowski „Anioły i Demony” Wesołowskiego, Koncert skrzypcowy Sibeliusa oraz I symfonia Brahmsa.

Bilety dostępne na stronie

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu oraz Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy są marszałkowskimi jednostkami kultury.

 

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: 8 Kobiet, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, fot. Wojtek Szabelski