Wernisaż malarstwa Krystyny i Mirosława Banachów

Wernisaż malarstwa Krystyny i Mirosława Banachów w galerii „Na Piętrze” Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie okazał się sporym sukcesem. Na otwarcie przybyło bardzo liczne grono przyjaciół i miłośników malarstwa sympatycznej pary.

Rzeczywiście jest co oglądać: przepiękne pejzaże, zjawiskowe obrazy natury i romantyczne parowozy, sunące w dal pociągi – miłość Mirosława Banacha. Nie zabrakło też soczystych obrazów kwiatów Krystyny.

Wystawa czynna będzie do 4 marca 2020 r., w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy serdecznie. Przekonajcie się sami o urodzie tego malarstwa.

Krystyna Banach jest z wykształcenia technikiem ekonomistą.  Z mężem połączyła ją nie tylko miłość ale i kolej. Tematy prac  Krystyny Banach  to natura w detalu i pejzażu, architektura sakralna  i świecka. Nie obca jest jej tematyka religijna.  Krystyna uprawia malarstwo akrylowe i olejne a także rysunek i grafikę. Jest członkiem Grupy  plasty-cznej Plama’s. Jej prace zobaczyć można było na licznych wystawach zbiorowych Plama’su jak m.in. na Mogileńskich Spotkaniach  Plastycznych ale także w Krakowie na X Ogólnopolskich Prezentacjach artystycznych  Kolejarzy. W ostatnim czasie Krystyna Banach wystawiał  swoje prace  w Wiedniu i w muzeum Kolejnictwa w Toruniu. Brała udział  w licznych plenerach.

Mirosław Banach mąż Krystyny z zawodu kolejarz. Malarstwem zajmuje się od ponad 30 lat. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Plastyków Plama’s. Ma na koncie wspólne wystawy z grupą w Żninie, Kcyni, Solcu Kujawskim, Łabiszynie, Inowrocławiu, Pakości, Lubostroniu, Szubinie oraz w holenderskim Dinxperlo.  Z okazji 100 – lecia parowozowni w Wolsztynie Banach prezentował tam swoje obrazy.  Autor miał także wystawy indywidualne  w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Grudziądzu. W jego twórczości  co do tematyki dominuje kolej. Najbardziej interesują go stare parowozy, architektura starych  dworców kolejowych. Maluje głównie farbami olejnymi. Banach nie stroni także od malowania portretów czy scen marynistycznych. Należy dodać, że wiele prac małżeństwa znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie