Więcbork: Nagrody i wyróżnienia RYCERZ wręczone

Dnia 8 lutego 2020 roku w Więcborku odbył się Bal Sportu i Kultury “RYCERZ”, podczas którego Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski wręczył wyróżnienia i nagrody osobom, które w minionym roku osiągnęły znaczące sukcesy w dziedzinie kulturalnej i sportowej.

WYRÓŻNIENIA „RYCERZ” otrzymali:

Pani Agata Urbańska-Krasowska za działalność kulturalną na rzecz lokalnej społeczności oraz popularyzację i promocję sztuki regionalnej.

Laureatka od roku 2014 wspólnie z mieszkańcami prowadzi działalność kulturalną w Wymysłowie i Dorotowie pod wspólną nazwą Kultura w Szczerym Polu. Jest  to seria działań kulturalnych na rzecz lokalnej społeczności zainicjowanych przez Agatę i jej męża Mariusza. W wiejskich okolicznościach odbywały się już m.in.

2014r.: spektakl Teatru Wiczy z Torunia w Wilczych Jarach

2015r.: spektakl i warsztaty teatralne dla dzieci w Świetlicy Wiejskiej w Dorotowie w wyk. Teatru Wędrownego „Małe Mi” z Wrocławia

2016-2018r.: w formie otwartych warsztatów z budownictwa naturalnego powstał piec chlebowego przy świetlicy wiejskiej w Dorotowie, który został uroczyście otwarty 30 czerwca 2018r.

Pani Wanessa Gorgoń za osiągnięte wyniki sportowe w 2019 r.

Laureatka jest zawodniczką sekcji podnoszenia ciężarów MGLKS GROM Więcbork. Zajęła  I miejsce w kat 55 kg w Wojewódzkim Turnieju do lat U15,U17,U20 i U23 – Więcbork 2019r. , I miejsce w kat 55 kg w XV Turnieju o Puchar Zawiszy Czarnego U15, U17 – Bydgoszcz 2019., I miejsce w kat 55 kg w V Pucharze Burmistrza Więcborka – Więcbork 2019., I miejsce w kat 55 kg w Turnieju o Mistrzostwo Powiatu Nakielskiego do lat 17 – Nakło 2019, III miejsce w kat 55 kg oraz II miejsce w rwaniu podczas Mistrzostw Polski U15 –Ciechanów 2019.

Jest 8 zawodniczka w Polsce na 108 zawodniczek Mistrzostw Polski wg tabeli sinclaira.

II miejsce w kategorii Open z okazji 50-lecie Klubu sportowego Zamek Gołańcz – 2019, I miejsce w kat 59 kg  w VII Turniej o Puchar Wójta Gminy Gruta w 2019.

Najlepsza zawodniczka turnieju w kategorii kobiet, III zawodniczka w rywalizacji drużynowej dla GROM Więcbork w XXVII Turniej o Bursztynową Sztangę Żuławy –Nowy Dwór Gdański 2019.

I miejsce w kat 59 kg w Turnieju Mikołajkowy – Bydgoszcz 2019.

Pan Marek Ksobiak za prowadzenie szkolenia zawodników, którzy osiągnęli wysokie wynik sportowe w krajowym współzawodnictwie sportowym w podnoszeniu ciężarów, popularyzację sportu oraz promocję Gminy Więcbork na arenie krajowej.

W marcu 2016 roku został trenerem sekcji podnoszenia ciężarów w M-GLKS Grom Więcbork. Swoją pasją i zamiłowaniem do podnoszenia ciężarów zaczął przyciągać młodych mieszkańców Gminy Więcbork, aby próbowali swoich sił w tej dyscyplinie. Powoli odbudowuje sekcję podnoszenia ciężarów i ze swoimi zawodnikami pnie się w rankingach sportowych, ciesząc się z sukcesów jakie osiągają jego podopieczni.

Najważniejsze sukcesy sportowe jego wychowanków to:

III miejsce w kat 55 kg oraz II miejsce w rwaniu podczas Mistrzostw Polski U15 –Ciechanów 2019 – Wanessa Gorgoń. III miejsce w kat 76 kg podczas Mistrzostwa Polski do lat 17 – Drzonków 2019 – Martyna Pazur. III miejsce w kat 56 kg podczas Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23 Ciechanów 2018 – Rafał Guzy. V miejsce w kat. 50 kg. w Mistrzostwach Polski do lat 15 – Kacper Nietz.

Podczas XXV Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich do lat 17 w Drzonkowie na 54 startujące kluby M-GLKS GROM Więcbork uplasował się na 13 miejscu. Natomiast w klasyfikacji wojewódzkiej zawodnicy zdobyli tytuł najlepszego klubu w województwie kujawsko-pomorskim.

Organizator corocznych zawodów w podnoszeniu ciężarów o Puchar Burmistrza Więcborka oraz organizator Mistrzostw Polski Weteranów w podnoszeniu ciężarów Więcbork 2018 r.

Pani Sandra Pasieka i Pan Artur Kozar za prowadzenie szkolenia zawodników, którzy osiągnęli wysokie wynik sportowe w krajowym współzawodnictwie sportowym w tańcu towarzyskim i sportowym oraz za popularyzację tańca i promocję Gminy Więcbork na arenie krajowej.

Laureaci to Instruktorzy Tańca Sportowego zrzeszeni w Federacji Tańca Sportowego. Tancerze klasy Mistrzowskiej Krajowej oraz Mistrzowskiej Międzynarodowej w Stylu Standardowym oraz Klasy Sportowej w Stylu Latynoamerykańskim. Szkolący się u najlepszych trenerów tańca na świecie oraz współpracujący z najlepszymi światowymi psychologami sportowymi.

W 2014 r. zakładają STUDIO  TAŃCA  NATURAL  WIĘCBORK i rozpoczynają działalność związaną z nauką tańca wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozpoczynają również promocję i popularyzacje tańca wśród mieszkańców Więcborka oraz sąsiednich gmin. Przystępują do organizacji pierwszych turniejów tanecznych na terenie Więcborka o zasięgu regionalnym. W 2019 r. organizują ogólnopolski turniej tańca o puchar Burmistrza Więcborka będący finałem wojewódzkim zmagań Dziecięcej Ligi Tanecznej.

Ich wychowankowie z powodzeniem startują w turniejach tanecznych na szczeblu wojewódzkim jak i ogólnopolskim. Ze względu na bardzo młody wiek tancerzy należy przypuszczać, że już niedługo zaczną osiągać eksponowane miejsca w rywalizacji ogólnopolskiej.

Działalność wyróżnionych łączy nie tylko naukę tańca ale również w znaczący sposób wpływa na rozwój sprawności fizycznej dzieci i młodzieży oraz przyczynia się do promocji Gminy Więcbork na szczeblu ogólnopolskim.

NAGRODY „RYCERZ” otrzymali:

Pani Ewa Stołowska – Piątek za działalność w dziedzinie kultury związaną z tworzeniem filmów dokumentalnych, teledysków oraz etiud fabularnych nagradzanych na festiwalach ogólnopolskich oraz promocję Gminy Więcbork poprzez przygotowanie filmów dokumentalnych o wyjątkowych mieszkańcach gminy.

Mieszka w Czarmuniu, na co dzień pracuje jako instruktor w Pracowni Kina i Filmu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy (Kino Orzeł).Tworzy filmy dokumentalne, teledyski, etiudy fabularne. Jej film „Z dala od drogi” zdobył I nagrodę na Festiwalu Filmów Drzwi w Gliwicach i wyróżnienie na przeglądzie filmowym w Łapach,

film „Włosy” otrzymał Nagrodę Publiczności na Małym Festiwalu Filmów Polskich Tosiek w Skierniewicach, Nagrodę Specjalną na Festiwalu Świat Maklaka w Konstancinie – Jeziornej, II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Kędzierzynie-Koźlu, III Nagrodę na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać Człowieka” w Oświęcimiu,  film „Test” otrzymał II Nagrodę na przeglądzie KATAR w Toruniu, nagrodę specjalną na Festiwalu Filmowym Świat Maklaka  w Konstancinie Jeziornie i nagrodę na XXVI Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych „Publicystyka 2019”. Realizatorka Projektu Filmowego „Montaż Pokoleń”. Wraz z grupą seniorów, dorosłych i młodzieży rozpoczęła zajęcia z podstaw języka filmu, obsługi kamery, oświetlenia, mikrofonów. Podczas tych zajęć prowadziła rozmowy nie tylko o filmie ale również o życiu i o otaczającym świecie. I te właśnie rozmowy zwieńczone scenariuszową burzą mózgów zaowocowały kilkunastoma pomysłami na filmy. Zrealizowane zostały cztery z nich. Powstały krótkie portrety seniorów, których nikomu przedstawiać nie trzeba: Witolda Kantaka, żeglarza, który opłynął przylądek Horn, i Jerzego Nowakowskiego, właściciela 60-letniego, a będącego wciąż „na chodzie”, Mikrusa. Pozostałe dwa filmy to międzypokoleniowe etiudy:  „Rozmowy” w których młodzież twórczo odniosła się do zwierzeń seniorów z Bydgoskiego Dziennego Domu Pobytu „Senectus”,  „Wreszcie” z udziałem seniorów i licealistów to pochwała emerytury.

Premiera filmów odbyła się 29 listopada w MGOK w Więcborku.

Natomiast Film „Tolek” został zakwalifikowany do udziału w 19. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych „Kochać człowieka” w Oświęcimiu. Znalazł się w grupie 66 filmów wyłonionych spośród 146 filmów z 16 krajów.

  Pan Krzysztof Brączyk za osiągnięte wyniki sportowe w 2019 r.

Zawodnik MGLKS GROM Więcbork. Swoją przygodę z biegami rozpoczął w roku 2015. Uczestnik Maratonów Rysia Kałaczyńskiego, biegów Pamięci Karolewo, Maratonów w Poznaniu i Warszawie, Trójmiejskiego Ultra Track Gdańsk Biegu na 68 km, biegów średniodystansowych na 10 i 15 km w Tucholi i Sępólnie Kraj. oraz szeregu biegów organizowanych na terenie całej Polski.

W 2019r. zajął  3 miejsce w kategorii wiekowej Maraton Solidarności.  W Mistrzostwach Świata w biegu 24 h zajął 44 miejsce, drużynowo IV. Uczestnik Mistrzostw Polski w Biegu na 100 km w Pabianicach PZLA zajmując w kat. open 7 miejsce, a w kat. M40 2 miejsce.

Pan Mikołaj Paterek za osiągnięte wyniki sportowe w 2019 r.

Zawodnik uprawiający wiele dyscyplin sportu: m.in. piłkę nożną, pływanie i podnoszenie ciężarów i właśnie w tej dyscyplinie osiągnął największe sukcesy w 2019 roku.

I miejsce w Mistrzostwach Województwa Młodzików do lat 15 w Więcborku

I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS Młodzików do lat 15 w Siedlcach

I miejsce w Mistrzostwach Polski Młodzików do lat 15 w Ciechanowie

IX miejsce w Mistrzostwach Europy Młodzików do lat 15  w Ejlacie (Izrael)

Bal sportu uświetnili swoimi występami podopieczni laureatów Wyróżnienia RYCERZ uczniowie  Pani Sandry i Pana Artura –  Monika i Kacper oraz Julia i Maciej.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczny Bal Sportu i Kultury.

Poniżej fotorelacja z Balu

Magdalena Starzecka – UM Więcbork