Wizyta Berndta von Bulow w Kcyni i Żurawi

W dniu 30 lipca 2019 roku Kcynię odwiedził potomek dawnych właścicieli majątku w Żurawi Berndt von Bülow z rodziną. Była to okazja do wzruszających spotkań i wspomnień.  

To już 19. przyjazd Berndta von Bülow do Polski. W programie zaplanowano zwiedzanie Kcyni, a także wizytę  na ewangelickim cmentarzu przy ulicy Szubińskiej, gdzie znajdują się groby członków rodziny.

Pan Berndt chciał także pokazać swoim wnuczkom szkołę przy obecnej ulicy Bolesława Pobożnego, do której uczęszczał w latach 1939-44. Szkoła, w której obecnie znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących, została wybudowana przed wojną ze składek niemieckiego ziemiaństwa i była prywatną szkołą niemiecką (Albrecht Dürer Schule). Po budynku obecnego Liceum Ogólnokształcącego oprowadziła gości dyrektor szkoły Katarzyna Kluczyńska.

Spotkanie było okazją do wspomnień i wzruszeń. W Żurawi rodzina von Bülow została bardzo ciepło powitana przez potomków tych, którzy pracowali w majątku: Bolesława Prusa z żoną oraz Marię Deresz. Członkinie KGW Sami Swoi przygotowały przepyszny, domowy obiad i wspaniały deser. Nasz gość żartował, że to bardzo dobrze, że w Kcyni nie ma restauracji, w przeciwnym razie ominęłaby go okazja do spróbowania takich pyszności. W spotkaniu na świetlicy uczestniczył Burmistrz Kcyni Marek Szaruga, który Berndtowi von Bülow przekazał prezent – dwie akwarele przedstawiające pałac w Żurawi, namalowane przez Jacka Gackiego oraz zestaw gadżetów promocyjnych. Goście z uznaniem wyrazili się o efektach pracy KGW Sami Swoi – planszach przedstawiających historię wsi zilustrowaną dokumentami, artykułami i archiwalnymi fotografiami, które znajdują się w świetlicy wiejskiej w Żurawi. Pan Berndt przekazał na ręce Brygidy Prus grafikę, przedstawiającą pałac w Żurawi, a wykonaną przez byłego pracownika majątku.

Za organizację wizyty była odpowiedzialna Justyna Makarewicz, która pełniła także funkcję tłumaczki.

Urząd Miejski w Kcyni