Woda to życie

Właśnie to hasło przyświecało uczestnikom spotkania w ramach wymiany doświadczeń na temat małej retencji nizinnej zorganizowanego w Nadleśnictwie Runowo Krajeńskie.

W wtorek, 30.06.2020 roku spotkali się przedstawiciele Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz sąsiedniego Nadleśnictwa Lutówko, w asyście leśników gospodarzy z naszego nadleśnictwa.  Nadleśnictwo Runowo podjęło się organizacji kompleksowego spotkania podsumowującego efekty małej retencji nizinnej (MRN) z realizacji dużego przedsięwzięcia , które wykonało  w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013  pod roboczą nazwą zadania: „Renaturyzacja rzeki Orli w obrębie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Torfowisko Messy” oraz renowacja urządzeń wodno-melioracyjnych na użytkach zielonych”, Gm. Więcbork, powiat Sępólno Krajeńskie”.

Poza krótką częścią kameralną, przybliżającą historię niezwykle cennego obiektu, jakim jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy (ZPK) „Torfowisko Messy” oraz merytorycznego wprowadzenia do zadania inwestycyjnego, uczestnicy spotkania mieli okazję do zapoznania się w terenie z rozmiarem i efektem końcowym prac melioracyjnych, na tak dużym i unikalnym obszarze jakim są torfowiska należące do ZPK „Torfowisko Messy”, gdzie na powierzchni ok. 653 ha zretencjonowano ponad 1,5mln m3 wody w samych utworach torfowych. Dodatkowo zysk retencyjny objął wilgotne łąki na gruntach przyległych, które zagospodarowano metodami półnaturalnymi, ze zmianowaniem pokosów i około 20% powierzchni bez wykaszania.

Przy tej okazji, Nadleśniczy – Kamil Walenciuk przybliżył kolejne plany na pozyskiwanie środków infrastrukturalnych w ramach kontynuacji małej retencji nizinnej (MRN2), zabierając uczestników do rezerwatu przyrody „Bagno Głusza”. Obiekt ten ze względu na swoistą mozaikę ekosystemów należy do szczególnego zainteresowania nie tylko leśników, ale również ornitologów, przyrodników z różnych  środowisk i instytucji związanych z ochroną przyrody w Polsce. Obecny na spotkaniu Zastępca Dyrektora RDLP w Toruniu Pan Ireneusz Jałoza potwierdził, że działania leśników, a w szczególności Lasów Państwowych już od wielu lat dają realne efekty w postaci milionów litrów zretencjonowanej wody. Wody, która nie tylko zmagazynowana jest w m.in. w zbiornikach ppoż, ale także zasilającej bardzo często obszary wyjątkowo cenne i objęte ochroną prawną w myśl ustawy o ochronie przyrody, tak jak to ma miejsce w Nadleśnictwie Runowo. Dodał również, że w obecnych warunkach dyscypliny ekonomicznej nasze działania musi poprzedzać merytoryczna analiza oparta o racjonalną koncepcję zagospodarowania szczególnie tego typu obiektów.

Wszyscy uczestnicy spotkania solidarnie oświadczyli, że dołożą starań i podzielą się swoja fachową wiedzą we współtworzeniu koncepcji planistycznej dla tak cennego, ale jednocześnie zagrożonego deficytem wody rezerwatu faunistycznego jakim jest „Bagno Głusza”.

W tym miejscu należy dodać, że wczorajszy, głównie plenerowy objazd  po Nadleśnictwie Runowo wpisuje się idealnie w zawiązujące się na Krajnie pilotażowe „Partnerstwo na rzecz wody”, w którym Lasy Państwowe zamierzają aktywnie brać udział. Wszyscy mamy świadomość, jak ważnym i cennym zasobem naturalnym jest dla Nas woda, szczególnie teraz gdy dotkliwie odczuwamy anomalie i niedobory w jej występowaniu.

Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy za udział i gorąco zapraszamy do współpracy na rzecz ochrony i poprawy naszych, wspólnych zasobów wodnych.

tekst: G. Wierny

zdjęcia: P. Dams

źródło: Nadleśnictwo Runowo Kr.