Wojewoda o 500+ w Nakle nad Notecią

W dniu 10 lipca wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z grupą pracowników urzędu wojewódzkiego przybył do Nakła nad Notecią, aby poinformować o rozszerzonym na pierwsze dziecko programie Rodzina 500+.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz objeżdża powiat nakielski, przekazując informację na temat programu 500+, rozszerzonego od 1 lipca na pierwsze dziecko. Na nakielskim Rynku odbyła się w związku z tym konferencja prasowa. – Powiat nakielski, jest jednym z większych w województwie kujawsko-pomorskim. Od początku funkcjonowania programu do dziś, do rodzin z tego powiatu, w ramach programu Rodzina 500+, wpłynęło przeszło 200 milionów złotych. Na co dzień korzysta z niego 9,5 tys. dzieci. Po rozszerzeniu będzie to 19,5 tys., czyli dwa razy więcej. Do powiatu nakielskiego będzie wpływało przeszło 100 milionów złotych rocznie. Jest to ogromna suma środków, która trafia do rodzin, i która wyraźnie zmieniła i nadal będzie pozytywnie zmieniać życie rodzin – powiedział wojewoda. Jak zaznaczył: Jest to wzmocnienie rodziny, jest to inwestycja w przyszłe pokolenia, która nam się opłaca. Jesteśmy chwaleni jako kraj, że zlikwidowaliśmy biedę wśród dzieci, wśród polskich rodzin. Walczymy także z niżem demograficznym, który jest bardzo niekorzystny dla naszego województwa, dla naszego kraju. Dlatego zachęcamy do tego, żeby składać wnioski od 1 lipca w formie elektronicznej. Jest to duże ułatwienie i przyspieszenie wypłaty środków. Jest szansa, że jeżeli wnioski będą składane na początku tego miesiąca, wiele rodzin otrzyma pieniądze jeszcze w lipcu. Od sierpnia będzie dozwolona również forma papierowa, ale priorytetową formą jest forma elektroniczna.

Wojewoda zwrócił uwagę na istotny element przy składaniu wniosków. Otóż ci, którzy mają więcej niż jedno dziecko i już korzystali ze wsparcia, muszą złożyć jeden wniosek na wszystkie dzieci, które posiadają, a nie tylko na to pierwsze. Inaczej mówiąc – jeśli ktoś posiada trójkę dzieci, a pobierał świadczenie na dwójkę, musi teraz ponowić wniosek na całą trójkę. Apelował, aby uważać na tzw. pośredników oferujących swoje wsparcie w składaniu wniosków. O wszelkie informacje należy się zwracać do ośrodka pomocy społecznej lub władz samorządowych.