Wojsko pomaga w Szpitalu Zespolonym w Toruniu

358

Od pomiaru temperatury, pierwszego monitoringu dostępu do placówek medycznych, transportu i rozładunku medykamentów, sprzętu oraz dowozu pacjentów na dializy, organizacji i wsparcia punktów poboru wymazów, dekontaminacji pomieszczeń poprzez logistyczne zaopatrzenie placówek samorządowych, szkół, ośrodków wsparcia dla seniorów i instytucji wojskowych – to przedstawiony w telegraficznym skrócie zakres działań żołnierzy 8. Kujawsko – Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Druga fala pandemii skutkuje zwiększoną liczbą wniosków o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji przez Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze 8.K-PBOT są obecni w 18 placówkach medycznych, wspierając szpitale, przychodnie i punkty wymazowe oraz tzw. drive thru, DPSach, Kujawsko – Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wszędzie tam, gdzie pojawia się oliwkowy beret, w znacznym stopniu odciążani są medycy oraz pracownicy, którzy mogą skupić się na swoich zadaniach.

Wnioski o wsparcie wojska to czasem jednorazowe działanie jak np. dekontaminacja pomieszczań, natomiast co raz częściej to wsparcie przybiera formę stałego nadzoru i ciągłego zaangażowania we wskazany obszar. I tak jest właśnie w sytuacji kujawsko – pomorskich terytorialsów skierowanych do pomocy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu. W systemie 24h służby, podzieleni na 3 zmiany, w 2 osobowe zespoły dbają o ciągłość dostaw butli z tlenem na terenie całego szpitala.

Każdego dnia w bezpośrednie przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się Covid-19 na obszarze Województwa Kujawsko – Pomorskiego zaangażowanych jest od 80 do 100 żołnierzy 8.K-PBOT.

Rzecznik Prasowy 8.K-PBOT szer. Paulina Ozdowska