Wsparcie na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych w Anielinach i Małocinie

Blisko 6 milionów złotych z budżetu województwa trafi w tym roku do samorządów lokalnych na budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczyste wręczenie umów z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, wicemarszałka Zbigniewa Sosnowskiego i członka zarządu województwa Sławomira Kopyścia odbyło się dziś (7 lipca) w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

– Co roku kujawsko-pomorskie samorządy gminne korzystają z dotacji na budowę i modernizację dróg dojazdowych. To małe, jednak niezwykle ważne inwestycje. Utwardzone, odwodnione drogi ułatwiają dojazd lokalnym mieszkańcom do pól uprawnych i poprawiają komfort ich codziennej pracy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Podpisywane umowy dotyczą dofinansowania budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W tym roku na realizację 64 inwestycji drogowych prowadzonych przez samorządy gminne trafi blisko 6 milionów złotych. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z należności i opłat rocznych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych i leśnych z produkcji. O wsparcie wnioskują samorządy lokalne naszego regionu, zaś podziału tych środków dokonuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Finansowane w ten sposób przedsięwzięcia modernizacyjne polegają na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni, budowie zjazdów i odwodnieniu dróg. Długość budowanych lub modernizowanych w tym roku dróg dojazdowych do pól uprawnych wynosi ponad 42 kilometry.

Wsparcie trafi m.in.: do Gminy Sadki na wykonanie w Anielinach bitumu dwuwarstwowo min. 6 cm wykonanego od podstaw oraz nawierzchnia betonowa o długości 571 m. Wartość dofinansowania to kwota 102.780,00 zł oraz do Gminy Nakło nad Notecią na wykonanie w Małocinie bitumu dwuwarstwowo min. 6 cm na istniejącej podbudowie o długości 566 m. Wartość dofinansowania to kwota 54.336,00 zł.

Umowy na drogi dojazdowe do gruntów rolnych w liczbach:

  • w tym roku dofinansowanie pozwoli na realizację 64 inwestycji drogowych na terenie 19 powiatów
  • długość modernizowanych dróg w ramach wręczonych umów to 42,3 kilometra
  • łączna kwota dofinansowania to 5,96 miliona złotych
  • w latach 1999-2019 zmodernizowano 2 183 kilometry dróg
  • samorząd województwa wsparł przedsięwzięcia łączną kwotą ponad 102,5 milionów złotych.

Beata Krzemińska – rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

zdjęcie: Mikołaj Kuras