Wybitni artyści ze stypendiami marszałka

Znamy listę dwanaściorga utalentowanych kujawsko-pomorskich artystów, którzy otrzymają stypendia marszałka województwa w dziedzinie twórczości artystycznej i promocji kultury. Wśród nich fotograf, aktorzy teatralni i muzycy. Wsparcie wyniosło od 3 do 9 tysięcy złotych. Gala wręczenia nagród w przyszłym tygodniu.

– Poprzez wyróżnienie przedstawicieli różnych dziedzin kultury, pragniemy pokazać bogactwo sztuki i docenić konkretnych ludzi, ich pasję, talent i poświęcenie. Od lat z dumą wspieramy naszych twórców, animatorów kultury i opiekunów zabytków w realizacji ich artystycznych projektów. To konkretne przedsięwzięcia artystyczne, które często by nie powstały, gdyby nie wsparcie samorządu województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wojewódzkie stypendia artystyczne przyznawane dwa razy w roku to forma wsparcia finansowego udzielanego utalentowanym mieszkańcom regionu w różnym wieku. Są motywacją do podejmowania nowych wyzwań w sferze działalności artystycznej oraz pomagają realizować ciekawe projekty. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną (między innymi w dziedzinie sztuki filmowej, rzeźby, plastyki, muzyki, literatury, teatru), upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami.

Sześcioro tegorocznych stypendystów to muzycy, dwie reprezentują sztuki plastyczne i wizualne, trzy osoby są promotorami kultury, a jedna jest fotografem. Stypendyści pochodzą z Bydgoszczy, Torunia i Osieka nad Wisłą (w powiecie toruńskim).

W pierwszej edycji konkursu stypendialnego wyróżniliśmy dwanaścioro artystów.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP