Wycieczka do fabryki bombek Sopel w Bydgoszczy

Dnia 6 grudnia 2019 roku przedszkolaki z Przedszkola „Wesoła Piątka” w Nakle nad Notecią razem ze swoimi wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do fabryki bombek „Sopel” w Bydgoszczy.

Mieliśmy okazję zwiedzić fabrykę produkującą ozdoby świąteczne. Po przybyciu do fabryki pani przewodnik oprowadzała grupy po zakładzie, wprowadzając w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęło się od dmuchalni szkła, kolejnym etapem powstawania bombki było srebrzenie od środka. Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobały i mogłyby takie pozostać, ale to jeszcze nie koniec ich podróży. Pod koniec etapu tworzenia, bombki, trafiały do farbiarni, gdzie lakieruje się je w bajeczne kolory. Ostatnią fazą było zdobienie. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory tworzącymi ze szklanych kształtów prawdziwe dzieła sztuki. Zwiedzanie zakończyliśmy oglądając wystawę świątecznych dekoracji, które zbierane były od początku założenia fabryki.

Dwie najstarsze grupy Motylki i Misiaczki wzięły udział w warsztatach, podczas których, każdy mógł własnoręcznie ozdobić bombki. Zabawa była przednia. Dzieci i panie nauczycielki nanosiły pędzelkami na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały je brokatem. Z kolei nasi najmłodsi milusińscy na zakończenie wycieczki otrzymali pamiątkową bombkę.

Z radosnym uśmiechem i w świątecznym nastroju wróciliśmy do przedszkola.

Dominika Turek – Przedszkole „Wesoła Piątka” w Nakle nad Notecią