Wycieczka klas 4 a i 4c Szkoły Podstawowej w Łobżenicy do Nadleśnictwa

Wtorkowy dzień, 5 października 2021 roku, upłynął nam inaczej niż zwykle. Klasy: 4a i 4 c Szkoły Podstawowej im. KEN w Łobżenicy wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Leśnej „Kalinka” w Pile. Dlaczego do lasu?

Pomijając świetną zabawę, wyjście do lasu jest okazją, żeby klasa spędziła wspólnie czas, wspólnie przeżyła przygodę, wspólnie czegoś się nauczyła. Okazją, by pooddychać świeżym powietrzem, odpocząć nie tylko od szkolnych ławek, ale przede wszystkim od telewizorów, komputerów, telefonów.  W „Kalince” czekała na nas Pani Leśniczy (edukator leśny).   Zajęcia terenowe rozpoczęliśmy od zapoznania się ze zwierzętami i roślinami zamieszkującymi ten ekosystem. Spacerując po lesie, utrwalaliśmy wiadomości o piętrach lasu, poznawaliśmy gatunki drzew, wsłuchiwaliśmy się w śpiew ptaków. Dowiedzieliśmy się, czym zajmuje się leśnik, dlaczego drzewa są w lesie wycinane. Wiemy, skąd pochodzi powiedzenie „wybierać się jak sójka za morze”, wiemy, jakie zioła leśne i grzyby są jadalne, dlaczego sowy są tak ważne, a młodniki ogrodzone siatką.

Po wyczerpującej dawce wiedzy, nadszedł czas na zregenerowanie sił. Zapłonęło ognisko, w którym upiekliśmy kiełbaski. Było smacznie i wesoło.  Gospodarz dzisiejszego dnia zaprosił nas do wspólnych integrujących nas zabaw przyrodniczych. Było składanie puzzli o tematyce leśnej. Niektórzy mogli sprawdzić się w roli budowniczych, budując domek z drewnianych elementów. Leśna atmosfera udzieliła się wszystkim.

Co nam zostanie w pamięci, co będziemy wspominać?. Wspólny pobyt, radość i wiele ciekawostek z życia leśnych organizmów.

To była prawdziwa lekcja przyrody!!

mgr Joanna Dombetzka, mgr Karolina Piotrowska