Wycieczka w ramach klasowego projektu edukacyjnego

29 października br. uczniowie klasy VIII A Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4              w Nakle wraz z wychowawcą p. Michałem Wiśniewskim w ramach realizowanego projektu klasowego  pt.” Pamiętać i ocalić od zapomnienia. W 80. rocznicę Zbrodni Pomorskiej” odwiedzili  Bydgoszcz.

Wycieczka rozpoczęła się na Wyspie Młyńskiej oraz w katedrze.  Przy pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Rynku uczniowie zapalili znicze i wysłuchali  historii aresztowań i egzekucji  bydgoszczan w pierwszych tygodniach wojny.   Głównym celem wyjazdu było jednak odwiedzenie  Izby Pamięci Męczenników w Wyższym Seminarium Duchownym.

Ks. dr Paweł Hoppe zapoznał uczniów z losami duchowieństwa  dawnej Diecezji  Gnieźnieńskiej  podczas II wojny światowej oraz przybliżył postacie bł. Michała Kozala i bł. Franciszka Dachtery – męczenników z Dachau, a kleryk Daniel – student V roku opowiedział o istocie powołania, życiu seminarzystów i specyfice studiów filozoficzno – teologicznych. Dla wielu ósmoklasistów była to pierwsza wizyta w murach wyższej uczelni.

Rekreacyjnym elementem wyjazdu był pobyt w kręgielni Olimpic Bowling Center.           Opiekę nad uczniami sprawowała również p. Kinga Mrotek.

materiał: Michał Wiśniewski